VREMEPLOV


1963 - 1964
1963
Januar 1963
01.januar 1963.

Rođen srpski filmski režiser filmski i televizijski reditelj, scenarista i pisac Srđan Dragojević. (Rođen: Beograd/FNR Jugoslavija/Srbija) Dragojević je rođen u Beogradu 1963. Još kao osnovnoškolac je sa svojom pank grupom Lucifer na muzičkom festivalu Pankerijada 1979. osvojio prvu nagradu. Maturirao je u Zemunskoj gimnaziji. Nakon što je odustao od studiranja na Pravnom fakultetu, upisao je psihologiju na Filozofskom fakultetu. Pred kraj studija, upisao je Fakultet dramskih umetnosti gde je takođe diplomirao.Karijeru na filmu počeo je tokom 1990-ih i ubrzo je postao jedan od najprepoznatljivijih ličnosti srpske kinematografije. Najpoznatiji je po režiji ostvarenja Mi nismo anđeli, Lepa sela lepo gore, Rane i Parada. Kao mlad reditelj snimio je film Mi nismo anđeli, tinejdžersku komediju kojom je postao priznati reditelj. Sledeći njegov film Lepa sela lepo gore je ratna drama po tekstu Vanje Bulića, koja govori o proteklom ratu na području bivše Jugoslavije. Sledeći njegov film Rane govori o posledicama rata i stanju društva utonulog u kriminal. Nekoliko godina je pokušavao snimiti film u Holivudu, ali se zbog različitosti mentaliteta vratio u Srbiju. Snimio je nastavak svog prvog filma pod nazivom Mi nismo anđeli 2 (2005) i napisao scenario za treći nastavak koji je snimljen pod nazivom Mi nismo anđeli 3. Godine 2009. snimio je ostvarenje Sveti Georgije ubiva aždahu po drami Dušana Kovačevića. Bio je oženen slikarkom Tatjanom Strugar s kojom ima troje dece. Razvelili su se 2005. S drugom suprugom ima dvoje dece. Dragojević je u intervjuu za Vreme 2015. rekao da se deklariše kao komunista. U razgovoru za Novu 2021, Dragojević je istakao da sebe vidi kao hrišćanskog marksistu.

13.januar 1963.

U vojnom udaru ubijen prvi predsednik Togoa Silvanus Olimpio – vojska na vlast dovela Nikolasa Grunickog, koji se od 1961. nalazio u izbeglištvu. Istog dana 1967. vojnim udarom bez prolivanja krvi vlast je Grunickom preoteo pukovnik Etjen Gnasingbe Ejadema.
14.januar 1963.



Uložen veto na prijem Velike Britanije u članstvo Evropske ekonomske zajednice od strane francuskog predsednika Šarla de Gola
22.januar 1963.


Potpisan Jelisejski ugovor u Parizu o Francusko-nemačkom prijateljstvu.
29.januar 1963.



Prekid pregovora EEZ sa Velikom Britanijom – Francuska vetom sprečila Britaniju da uđe u EEZ. Nakon uloženog veta od strane francuskog predsednika Šarla de Gola prekinuti su dalji pregovori o prijemu Velike Britanije u članstvo Evropske ekonomske zajednice.
Februar 1963
08.februar 1963.

Predsednik Iraka general Abdul Karim Kasem svrgnut državnim udarom i streljan, a novi šef države postao je pukovnik Abdul Salem Muhamed Aref.
21.februar 1963.



Sovjetski Savez upozorio SAD da bi napad na Kubu mogao da izazove svetski rat.
27.februar 1963.

U Dominikanskoj Republici posle 33 godine okončan period diktature dolaskom na vlast izabranog predsednika Huana Boša, osnivača i vođe Revolucionarne Dominikanske Partije, koji je od 1930. živeo u izbeglištvu.
Mart 1963
17.mart 1963.

Erupcija vulkana Agung na indonežanskom ostrvu Bali usmrtila najmanje 11.000 ljudi.
21.mart 1963.

Zatvoren zloglasni zatvor Alkatraz u zalivu San Franciska.
April 1963
07.april 1963.

Donet ustav kojim je naziv Federativna Narodna Republika Jugoslavija promenjen u Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija, a Josip Broz proglašen doživotnim šefom države. Njegovi tvorci su isticali da je to "prvi dokument novog tipa u istoriji ustavnosti", jer sadrži elemente "jedne prave povelje novog društva". U stvarnosti bila je to samo teorijska racionalizacija za konačno legalizovanje jednog totalitarnog sistema. Posle samo 11 godina donet je novi ustav - konfederalni, kojim je omogućeno razbijanje Jugoslavije.
10.april 1963.

U severnom Atlantiku u eksploziji američke atomske podmornice "Trešer" poginulo 129 ljudi. Posle duge istrage nije saopšten uzrok najteže, obelodanjene, podmorničke nesreće u istoriji SAD.
13.april 1963.


Rođen ruski (sovjetski) velemajstor jevrejskog porekla Hari Vajnštajn, poznat kao Gari Kasparov, koji je 1985. u 23. godini postao prvak sveta, najmlađi u istoriji šaha. (Rođen: Baku/Sovjetski Savez/Azerbejdžan) Gari Kasparov rođen je kao Hari Vajnštajn. Otac mu je bio Jevrejin, a majka Jermenka, devojačkog prezimena Kasparjan. Roditelji su mu se rano razveli i majka je svoje prezime promenila u rusku varijantu Kasparov. Sa 12 godina Hari je uzeo majčino prezime i „rusificirao“ ime. Bio je svetski je šahovski prvak u periodu od 1985. do 2000. Na svetskoj rejting listi došao je na prvo mesto (ispred tadašnjeg svetskog prvaka Anatolija Karpova) 1983. godine i to do 10. marta 2005. godine, kada se povukao iz profesionalnog šaha. Značajan je i po svom političkom delovanju u korist reformi i demokratije u Sovjetskom Savezu odnosno Rusiji od druge polovine 1980-ih. Kasparov od početka perestrojke javno delovao, pružajući oduševljenu potporu Gorbačovljevim reformama, a zatim i Jeljcinu. Napustio je šah da bi, kako je rekao "učinio sve što je u mojoj moći da pružim otpor diktaturi Vladimira Putina“. Vodeći je član grupe liberalne opozicije Komitet 2008. Posvećen zavođenju liberalno-zapadnjačkih globalističkih vrednosti. Tokom ratova vođenih devedestih i raspada SFRJ, zdušno je podržavao Hrvatsku čije je državljanstvo stekao 2014. i muslimanske paravojne formacije Alije Izetbegovića u Bosni i Hercegovini. Na Evropskom šampionatu u šahu 1992. godine za muškarce u Debrecinu, posle pobede tadašnje SR Jugoslavije u prvom kolu nad bivšom Čehoslovačkom rezultatom 3:1, Kasparov je zapretio da će napustiti Evropsko prvenstvo ako se SRJ ne izbaci sa turnira. Organizatori su tada, ne želeći da izgube svetskog šampiona u šahu, sa obrazloženjem kako je reč o primeni sankcija Ujedinjenih nacija na sport, izbacili reprezentaciju SRJ sa prvenstva.

14.april 1963.


Osnovan Zavod za mentalno zdravlje u Palmotićevoj ulici u Beogradu, prva socijalno - psihijatrijska ustanova na Balkanu (danas Institut za mentalno zdravlje).
Maj 1963
25.maj 1963.



Samit afričkih država u Adis Abebi okončan sporazumom o osnivanju Organizacije afričkog jedinstva. Raspuštena je 9. jula 2002, zamenila ju je Afrička unija. Osnovana je radi borbe za potpunu dekolonizaciju Afrike, ali i za ujedinjenje i saradnju zemalja Afrike na svim područjima ljudske delatnosti. Podsticanje saradnje među afričkim državama pretvara „OAJ” u ekonomsku integraciju koja teži stvaranju jedinstvenog afričkog tržišta, bez protekcionističkih i drugih ograničenja u međunarodnoj trgovini. Od 54 države Afrike, 53 su bile članovi. Maroko je 1984. otišao kada je primljena Zapadna Sahara.
Jun 1963
03.jun 1963.


Rođena srpska (jugoslovenska) pozorišna, filmska i TV glumica Anica Dobra. (Rođena: Beograd/SFR Jugoslavija/Srbija) Rođena je u Beogradu, gde je završila osnovnu školu. Od 1977. do 1981. godine živela je u Frankfurtu na Majni, u Nemačkoj. Nakon toga se vraća u Beograd, gde upisuje Fakultet dramskih Umetnosti u Beogradu, u klasi profesora Predraga Bajčetića. Odmah nakon diplomiranja 1987. godine postaje stalni član Ateljea 212. Debitovala je u kratkometražnom filmu „Pera Panker“ 1985. godine. Za film „Već viđeno“ iz 1987. godine dobila je Zlatnu arenu na Filmskom festivalu u Puli. Godine 1988. svoju glumačku karijeru potvrdila je ulogom pevačice u filmu „Balkan ekspres“. Značajne uloge ostvarila je i u filmovima „Crni bombarder“, „Klopka“, „Ljubav i drugi zločini“ i „Neko me ipak čeka“. U međuvremenu aktivno je nastupala u Ateljeu 212 , Zvezdara teatru i Jugoslovenskom dramskom pozorištu, kao i u alternativnim pozorišnim trupama. Početkom 90-ih godina počinje aktivno da snima filmove u Nemačkoj, gde je do sada ostvarila oko 80 uloga. Živi u Beogradu, udata je i ima ćerku Minu, takođe glumicu.

