top of page

1999 - 2000

1999

Januar 1999

01.januar 1999.

Stupanje na snagu Ekonomske i monetarne unije - Evro postaje nova Evropska novčana jedinica koju koristi 11 država članica Evropske Unije za platni promet u elektronskim finansijskim i poslovnim transakcijama. Evro je zamenio dotadašnju evropsku obračunsku novčanu jedinicu EKI. Početkom 2002. godine Evro će postati zvanična evropska novčana jedinica koja će zameniti nacionalne valute 11 zemalja članica EU i EMU ( Evropske monetarne unije).  

03.januar 1999.
irak.gif
velika britanija.gif

Predsednik Iraka Sadam Husein odbacio zone zabranjenog leta koje su iznad severa i juga Iraka uspostavile zapadne zemlje, istakavši da će im se irački narod hrabro suprostaviti.

07.januar 1999.

U Senatu SAD otvoren postupak smenjivanja (impičment) predsednika Bila Klintona.

09.januar 1999.
Insignia_NATO_Army_SFOR.svg.png
francuska.gif
bosna i hercegovina.gif
Flag_of_the_Republika_Srpska_(unoff)_2.png

Francuski vojnici iz sastava Sfora u blizini Foče (Srbinje) ubili Dragana Gagovića, osumnjičenog za ratne zločine. Na njega je otvorena vatra dok se kretao automobilom, iako su se u vozilu nalazila i deca.

16.januar 1999.
osce).jpg
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
srbija.gif
Emblema_e_UÇK-së.svg.png

Šef misije OEBS na Kosovu i Metohiji Vilijam Voker (američki diplomata i CIA špijun) optužio srpske snage da su masakrirale 45 nenaoružanih Albanaca u selu Račak - iscenirani slučaj od strane svetski poznatog majstora manipulacija ovog tipa kako bi se stvorio povod za agresiju tj. bombardovanje SRJ od strane NATO euro-atlantista. Voker je tvrdio da je srpska policija, uz podršku Vojske Jugoslavije (VJ), izvršila pokolj nad nedužnim civilima albanske nacionalnosti. Zapadni mediji su potom započeli besnu kampanju zasnovanu na unapred napisanom scenariju udaranja u ratne bubnjeve. Srpska strana je tvrdila da je to bila legitimna antiteroristička akcija policije protiv naoružanih pripadnika terorističke organizacije Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) koja je politički iskorišćena kao povod da se iskonstruišu navodi o pokolju civila u cilju stvaranja legitimiteta za NATO bombardovanje Jugoslavije. O ovoj planiranoj akciji su obavešteni posmatrači Kosovske verifikacione misije koji su sa petnaestak džipova došli na brdašce kraj puta koji od magistralnog puta vodi ka Račku. Tu su bile i televizijske ekipe Asošijeted presa i Rojtersa. Ekipa Asošijeted presa je pratila i snimala akciju policije. Prema operativnim podacima srpske policije u selu Račak nalazio se štab OVK i u njemu nije bilo civila. Štab nerodimske Operativne zone nalazio se u kući Mustafe Mehtija. Policija je posedovala obaveštajne podatke o saradnji Kosovske verifikacione misije OEBS-a (Voker) i štaba OVK u Račku preko Ise Mujote, kao i to da je štab OVK bio snabdevan oružjem, podacima i da im je bila organizovana obuka.

 

I pored obdukcije tela ubijenih od strane mešovitog srpsko-finskog tima kojom je ustanovljeno da su svi ubijeni vatrenim oružjem u borbi bez tragova mučenja i pored toga što su parafinske rukavice jasno ukazale da su ubijeni koristili vatreno oružje, unapred napisani scenario kojim se težilo agresiji na SRJ se morao ostvariti. To potvrđuje neviđeni i sramni pritisak koji je Voker vršio na Helen Rantu, finskog stomatolog forenzičara i člana međunarodne istražne komisije, koja je bila formirana da bi utvrdila šta se dešavalo u selu Račak. Ona je bila bukvalno primorana da optuži srpsku stranu a to je i potvrdila u svojoj autobiografskoj knjizi 2008.godine. Navela je da je izveštaj o tom događaju pisala pod pritiskom tadašnjeg šefa misije OEBS na Kosovu Vilijama Vokera i Ministarstva spoljnih poslova Finske. U knjizi je Ranta napisala da je Voker u zimu 1999, tražio od nje da u izveštaju bude ubedljivija o navodnim srpskim zločinima u Račku i da su trojica civilnih službenika finskog ministarstva tražili „dublje zaključke“ u izveštaju. Kako piše u knjizi finske forenzičarke, Voker je prelomio drvenu olovku napola i gađao je njenim delovima, jer nije bio zadovoljan njenim navodima u kojima ona nije koristila „dovoljno ubedljiv jezik“ kada je reč o srpskim zločinima.  U dokumentarnom filmu „Kraj — osuđeni na progonstvo“ ruskim autorima Jevgeniju Baranovu i Aleksandru Zamislovu ispričala je da je „Voker bio užasnut rezultatima naše istrage“. „Bila sam zbunjena i nisam bila spremna da mu odgovorim. To su bila tela terorista, srpskih vojnika i meštana. Ovaj izveštaj koji vam sada pokazujem nikada nije objavljen, a njegov sadržaj malo ko zna. Sada sam spremna da javno govorim o rezultatima istrage“, kazala je Ranta u tom filmu, pokazujući originalni izveštaj pred kamerom. Naravno Voker je, a kako drugačije, demantovao njene tvrdnje. Vilijam Voker je opet uspešno izvršio svoj zadatak (kao što je to činio na primer u Salvadoru gde je bio američki ambasador i svuda po svetu gde je bilo potrebno zakuvati rat), jer će slučaj Račak poslužiti euroatlantistima tj. NATO savezu da izvrši napad na državu koja nije napala ni jednu njenu članicu i tako prekrši svoj član 4 pretvorivši se iz odbrambenog saveza u agresorski i osvajački. NATO je u Evropi od svog nastanka i nakon II svetskog rata, prvi put ratovao protiv Srba u B i H. Jedini rat koji je vodio protiv naroda bele rase je rat koji je vodio protiv srpskog naroda. I dan danas NATO i euroatlantisti tvrdo zastupaju antisrpsku stranu na Balkanu. Treba dodati da je Voker i decenijama nakon bombardovanja SRJ koje je prouzrokovao i dalje čvrsto ispoljavao antisrpski stav pa su mu tako u znak zahvalnosti Šiptari sa Kosmeta podigli spomenik u nesrećnom Račku.

18.januar 1999.
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
osce).jpg

Vlada SRJ proglasila šefa misije OEBS na Kosovu i Metohiji Vilijama Vokera za „personu non grata“. Nedelju dana posle ove odluke, na zahtev Evropske unije i na intervenciju predsednika i premijera Ruske Federacije, vlada SRJ kojom je predsedavao Momir Bulatović je donela odluku o zamrzavanju ove odluke. Vilijama Vokera, američkog diplomatu i CIA špijuna je 24. novembra 2008. predsednik Albanije Bamir Topi imenovao za počasnog građanina Republike Albanije, a 15. januara 2009, na desetogodišnjicu Slučaja Račak, premijer i predsednik samoproglašene države Kosovo, Hašim Tači i Fatmir Sejdiju su ga odlikovali Zlatnom medaljom za usluge čovečanstvu. U januaru 2012. godine učestvovao je na protestu nacionalističkog pokreta kosovskih Albanaca - pokreta Samoopredeljenje kojim su blokirani administrativni prelazi ka Srbiji i koji ima za cilj blokiranje trgovine između Kosova i Metohije i Srbije.  

21.januar 1999.
meksiko.gif

Raul Salinas de Gortari, brat bivšeg meksičkog predsednika Karlosa Salinasa, osuđen na 50 godina zatvora zbog organizovanja ubistva političkog protivnika.

24.januar 1999.
jordan.gif

Jordanski kralj Husein potpisao dekret kojim je starijeg sina Abdulaha odredio za naslednika na prestolu.

25.januar 1999.
kolumbija.gif

U centralnom delu Kolumbije u zemljotresu poginulo najmanje 1200 ljudi.

29.januar 1999.
NAM_Members.svg.jpg
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
srbija.gif
albanija.gif

Međunarodna Kontakt grupa, koju čine velike sile SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, Nemačka, Italija i Rusija, pozvala Srbe i Albance sa Kosova i Metohije da pristupe mirovnim pregovorima u francuskom zamku Rambuje u blizini Pariza.

Februar 1999

06.februar 1999.
NAM_Members.svg.jpg
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
srbija.gif
albanija.gif

U zamku Rambuje kod Pariza započela Međunarodna konferencija o rešavanju kosovske krize. Inicijator tronedeljnih razgovora o Kosovu i Metohiji u Rambujeu bila je Kontakt grupa, dok su međunarodni posrednici bili Kristofer Hil (SAD), Boris Majorski (Rusija) i Volfgang Petrič (EU). Delegaciju SRJ predvodio je predsednik vlade Srbije Ratko Marković, a kosovskih Albanaca, vođa terorističke tzv. Oslobodilačke vojske Kosova Hašim Tači.

07.februar 1999.
jordan.gif

Umro jordanski kralj Husein, koji je vladao Jordanom od 1952. (Rođen: Aman/Transjordanija/Jordan 14.novembar 1935. - Umro: Aman/Jordan 07.februar 1999.) Školovao se u Jordanu i Egiptu te Velikoj Britaniji, a 1952. nasledio je duševno obolelog oca na jordanskom tronu i vodio Jordan tokom svih izraelsko-arapskih ratova idućih decenija. Palestinsko pitanje, koje decenijama dominira jordanskom politikom, nastojao je razrešiti obimnom vojnom akcijom kojom je 1970. suzbio i proterao palestinske organizacije sa jordanske teritorije. Tokom Zalivskog rata 1991. zauzeo je neutralni stav, delimično pogoršavajući odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama. U julu 1994. potpisao je mirovni sporazum sa Izraelom i time završio četrdeset i šest godina neprijateljstva između te dve zemlje. Na prestolu te bliskoistočne zemlje nasledio ga je sin Abdulah.

208635_profimedia0278341963_ff.jpg
1935-1999
vreme.png

63

09.februar 1999.
kina.gif
makedonija.gif
tajvan.gif

Kina prekinula diplomatske odnose sa B J R  Makedonijom zbog odluke vlade u Skoplju da uspostavi diplomatske odnose sa Tajvanom.

12.februar 1999.

Senat SAD glasao protiv smene američkog predsednika Bila Klintona povodom ljubavne afere „Levinski“. Većinom glasova Američki senat se izjasnio protiv smenjivanja predsednika Bila Klintona zbog njegovog učešća u skandaloznoj ljubavnoj aferi sa pripravnicom u Beloj kući Monikom Levinski.

19.februar 1999.
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

"Nećemo dati Kosovo i Metohiju ni po cenu bombardovanja" - bile su reči tadašnjeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića u razgovoru sa predstavnicima skupštine Kipra, povodom pretnji bombardovanjem ukoliko ne bude dozvoljena strana okupacija tog dela Srbije.

irak.gif

Ubijen verski vođa iračkih šiita veliki ajatolah Mohamad Sadek el Sadr. Tom prilikom stradala su i njegova dva sina.

21.februar 1999.
indija.gif
pakistan.gif

Indijski predsednik vlade Atal Bihari Vadžpai posetio Pakistan. Bila je to prva poseta šefa vlade Indije susednoj zemlji posle 10 godina, okončana dogovorom dveju država da se ostvari bliža saradnja sa ciljem rešenja spora u Kašmiru, kao i smanjenja rizika izbijanja nuklearnog sukoba.

23.februar 1999.
NAM_Members.svg.jpg
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
srbija.gif
albanija.gif

U Rambujeu kod Pariza posle 17 dana okončani su pregovori tokom kojih se delegacije Srbije i predstavnika separatističke struje kosmetskih Albanaca ni jednom nisu sastale. Albanci su najavili da u načelu prihvataju ponuđeni sporazum, dok je srpska strana odbacila strano vojno prisustvo na Kosovu i Metohiji. Međunarodni posrednici su ranije odredili dve sedmice kao rok za potpisivanje sporazuma.

25.februar 1999.
un.gif
kina.gif
makedonija.gif

Kina u Savetu bezbednosti UN stavila veto na produženje mandata snagama UN u Bivšoj Jugoslovenskoj Republici Makedoniji, što je protumačeno kao odgovor Pekinga na odluku vlade u Skoplju da prizna Tajvan, zbog čega je Kina prekinula diplomatske odnose s BJRM. U BJRM su potom ostale trupe NATO, bez mandata UN, ali su one ubrzo znatno brojčano i tehnički ojačane i aktivno su učestvovale u NATO agresiji na Srbiju (SRJ) mesec dana docnije.

Mart 1999

02.mart 1999.
ruanda.gif

Hutu pobunjenici u Ruandi ubili osam od 17 stranih turista koje su oteli prethodnog dana. Otmičari su docnije likvidirani.

04.mart 1999.
italija.gif

Američki vojni sud oslobodio krivice vojnog pilota, iako je on, kršeći proceduru tokom leta, krilom aviona presekao sajle uspinjače u jednom italijanskom zimskom skijalištu, usmrtivši 20 ljudi u gondoli.

05.mart 1999.
un.gif
bosna i hercegovina.gif
Flag_of_the_Republika_Srpska_(unoff)_2.png

Karlos Vestendorp visoki predstavnik UN u B i H, smenio izabranog predsednika Republike Srpske Nikolu Poplašena s obrazloženjem da ugrožava mirovni proces. Za predsednika Republike Srpske je izabran 12. i 13.septembra 1998, a na dužnost je stupio 4. novembra 1998. Predsednički mandat Nikole Poplašena prekinut je 5.marta 1999. samovoljnom odlukom Visokog predstavnika u BiH Karlosa Vestendorpa, uprkos volji naroda na međunarodno priznatim neposrednim izborima, odluka o smeni je sprovedena 2. septembra 1999. Prekid njegovog predsedničkog mandata bio je formalno obrazložen njegovim odbijanjem da dozvoli imenovanje i poveri mandat kandidatu za premijera sa većinom poslanika u tadašnjoj skupštini Milorada Dodika na mesto predsednika Vlade Republike Srpske. Vestendorpov pravi motiv za to drastično kršenje legaliteta i legitimiteta verovatno je, zapravo, bilo zastrašivanje prekodrinskih Srba uoči agresije NATO-a na SRJ.

bosna i hercegovina.gif
Flag_of_the_Republika_Srpska_(unoff)_2.png

Grad Brčko, do tada u sastavu Republike Srpske dobio status distrikta pod međunarodnim nadzorom. Odluku je donela arbitraža uspostavljena Dejtonskim sporazumom. Odluka počiva na samovolji jednog pojedinca, koji se zove Roberts Oven, američki advokat, jedan od arbitara i predsedavajući Arbitražnog tribunala za spor o međuentitetskoj graničnoj liniji u oblasti Brčkog, kako glasi zvaničan naziv tog tribunala. Tom odlukom on je sam, i suprotno predmetu spora određenom članom 5. Aneksa 2 Dejtonskog sporazuma, odlučio da stvori Brčko distrikt, davši mu sva državna ovlašćenja koja u istoj meri imaju i Republika Srpska, odnosno Federacija BiH, stvorivši na taj protivpravni način ne distrikt nego treći entitet u BiH. Kada jedna političko-terirorijalna celina ima pravo da donosi takve zakone, i kada ima svoju ustavotvornu, zakonodavnu, izvršnu i sudsku vlast, a sve to ima Brčko distrikt, onda to nije distrikt niti bilo kakav oblik decentralizacije ili autonomije, već je to federalna jedinica - entitet, jer samo takve celine (federalne jedinice) mogu da donose i imaju kao svoje sve navedene i druge zakone. Vlasti Republike Srpske nisu nikada zvanično prihvatile odluku međunarodne arbitraže.  Vlada Republike Srpske i dalje smatra da je uspostavljanjem Brčko Distrikta narušena osnovna struktura Dejtona, kojim je BiH uređena kao država sa dva entiteta u teritorijalnom razmeru 49 % - 51 %.

06.mart 1999.
kambodža.gif

Na severu Kambodže uz granicu s Tajlandom uhapšen Ta Mok, poslednji od vođa maoističkog gerilskog pokreta "Crvenih Kmera", koji su tokom četvorogodišnje strahovlade Kambodžom u drugoj polovini sedamdesetih godina XX veka pobili između milion i dva miliona ljudi.

07.mart 1999.

Umro američki filmski režiser i scenarista Stenli Kjubrik, jedna od najkontraverznijih ličnosti svetskog filma, osobenog stila. (Rođen: Menhetn, Njujork/Njujork/SAD 26.jul 1928. - Umro: London/Engleska/Ujedinjeno Kraljevstvo 07.mart 1999.) Stenli Kjubrik je rođen u dobrostojećoj porodici jevrejskog porekla. Otac mu je bio lekar koji je voleo fotografiju. Tu ljubav prema fotografiji preneo je i na Stenlija. Budući da su u kući imali laboratoriju za izradu fotografija, mali Stenli je baš tu razvio svoj visoki stepen vizuelne istančanosti koji je kasnije preneo i na film. Kjubrik je otpočeo karijeru u SAD ali je većinu svojih filmova snimio u Engleskoj. U svojoj je pedesetogodišnjoj karijeri stvorio značajan opus od trinaest dugometražnih filmova od kojih se mnogi smatraju klasičnim ostvarenjima filmske umetnosti. Namera mu je bila, prema sopstvenim rečima, stvaranje samo „konačnih dela“ – savršenih proizvoda. Njegovi filmovi su većinom književne adaptacije, karakteristični po svojoj tehničkoj savršenosti, inventivnom pristupu filmskom scenariju i okrutnoj ciničnoj dosetljivosti. Njegova najpoznatija dela su hladnoratovska satira Dr Strejndžlav (1964), poznati naučno fantastični film Odiseja u svemiru 2001, poznati horor film Isijavanje (1980) i Paklena pomorandža, čiji je prikaz nasilja izazvao mnoge kontroverze kad se pojavio 1971. godine. Preminuo je 1999. godine, nakon dugog snimanja erotskog trilera Širom zatvorenih očiju.

001.jpg
1928-1999
vreme.png

70

08.mart 1999.

Umro američki sportista Džo Di Mađo, legendarni bejzbol igrač njujorških "Jenkija" - jedan od najvećih igrača bejzbola svih vremena. (Rođen: Martinez/Kalifornija/SAD 25.novembar 1914. - Umro: Holivud/Kalifornija/SAD 08.mart 1999.) Đuzepe Paolo Di Mađo je rođen kao osmo od devetoro dece italijanskih (sicilijanskih) imigranata Đuzepea i Rozalije Di Mađo. Bio je centar bejzbola koji je odigrao celu svoju 13-godišnju karijeru u Major ligi bejzbola za Njujork Jenkije. Smatra se jednim od najvećih igrača bejzbola svih vremena postavivši rekord za najduži niz u bejzbolu u glavnoj ligi (56 utakmica od 15. maja do 16. jula 1941). Di Mađo je bio trostruki dobitnik nagrade za najkorisnijeg igrača Američke lige (AL) i Ol-star u svakoj od svojih 13 sezona. Tokom njegove igre a u Jenkijima, klub je osvojio deset zastava američke lige i devet šampionata Svetske serije. Uvršten je u bejzbolsku kuću slavnih 1955. godine i izabran za najvećeg živog igrača ovog sporta u anketi sprovedenoj tokom stogodišnjice bejzbola 1969. godine. Osim bejzbola, Di Mađo je takođe nadaleko poznat po svom braku i doživotnoj odanosti Merilin Monro.

002.jpg
1914-1999
vreme.png

84

09.mart 1999.
iran.gif
italija.gif

Iranski predsednik Muhamed Hatami doputovao u Italiju, što je bila prva poseta Zapadu šefa iranske države od islamske revolucije 1979. u toj azijskoj zemlji.

12.mart 1999.
nato.gif
poljska.gif
češka republika.gif
mađarska.gif

Češka Republika, Mađarska i Poljska postaju članice NATO alijanse. Ove države su predale ratifikacione dokumente SAD u kojima se čuvaju dokumenata NATO, čime su i zvanično  postale članice NATO vojne alijanse. Ovaj vojni savez je nakon njihovog pristupanja imao 19 država članica.

Umro američki violinista jevrejskog porekla Jehudi Menjuhin, jedan od najvećih violinista XX veka. Počeo je da svira u petoj godini i svetsku karijeru napravio je već kao "čudo od deteta" - njegovu interpretaciju "Violinskog koncerta" Feliksa Mendelsona, kojom se u sedmoj godini predstavio publici na koncertu u San Francisku, muzička kritika ocenila je kao senzacionalnu. Osnovao je 1963. "Školu Jehudi Menjuhina" za muzički nadarenu decu.

13.mart 1999.
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
srbija.gif
rat.png
Emblema_e_UÇK-së.svg.png

Poginulo šestoro i ranjeno više od 50 ljudi u eksplozijama koje su albanski teroristi izazvali u centru Podujeva i na pijaci u Kosovskoj Mitrovici - U napadima terorističke takozvane "Oslobodilačke vojske Kosova" kod Vučitrna ubijena dva pripadnika Vojske Jugoslavije.

15.mart 1999.

Evropska komisija (EK) pod rukovodstvom Žaka Santera  podnosi kolektivnu ostavku – prvi put od osnivanja tog izvršnog tela Evropske unije 1958.  - 20 evropskih komesara je  primorano podneti ostavku usled optužbi za niz prevara, neregularnosti i rđavo upravljanje finansijama.

18.mart 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp
srbija.gif
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
albanija.gif

Predstavnici kosovskih Albanaca posle fingiranih pregovora potpisali u Parizu papir koji su SAD i njeni NATO saveznici nazvali "međunarodnim mirovnim sporazumom". "Sporazum" je nesumnjivo bio uperen protiv suvereniteta i teritorijalne celovitosti Srbije i SRJ. Delegacija Srbije odbila je da se potpiše, što je učinio i predstavnik Rusije u svojstvu svedoka. Šest dana potom otpočela je agresija NATO na Srbiju (SRJ). Okidač za bombardovanje Jugoslavije bio je – prema NATO paktu – odbijanje srpske delegacije da potpiše sporazum na mirovnoj konferenciji u Rambujeu. Ono što je uglavnom ostalo neprijavljeno jeste da je sporazum iz Rambujea imao tajni Aneks B, koji je delegacija Medlin Olbrajt unela poslednjeg dana. On je podrazumevao vojnu okupaciju cele Jugoslavije – zemlje sa gorkim sećanjima na nacističku okupaciju. Kako je ministar spoljnih poslova lord Gilbert kasnije priznao, Aneks B je namerno podmetnut da izazove odbijanje. Jednako otkrivajuće je bilo i poglavlje sporazuma koje se isključivo bavilo privredom Kosova. Ono je zahtevalo „ekonomiju slobodnog tržišta” i privatizaciju celokupne državne imovine. Kao što je dopisnik sa Balkana Nil Klark istakao: „Krnja Jugoslavija… bila je poslednja ekonomija u centralnoj i južnoj Evropi koja nije bila kolonizovana zapadnim kapitalom. Jugoslavija je imala javnu naftnu, rudarsku, automobilsku i duvansku industriju, ‘preduzeća u društvenom vlasništvu’, kao ostatak pionirskog radničkog samoupravljanja za vreme Tita…” Na samitu neoliberalnih vođa u Davosu 1999. Bler je kritikovao Beograd, ne zbog njegovog postupanja sa Kosovom, već zbog neuspeha da u potpunosti prihvati „ekonomske reforme”. U kampanji bombardovanja koja je usledila – mete su bile državne kompanije – a ne vojni objekti. Uništeno je samo 14 tenkova jugoslovenske vojske od strane NATO pakta, u poređenju sa bombardovanjem 372 industrijska centra, uključujući i fabriku automobila „Zastava”. „Nijedna strana ili privatna fabrika nije bombardovana”, napisao je Klark.

19.mart 1999.
Flag_of_Chechen_Republic_of_Ichkeria.svg.png

Poginulo više od 50 ljudi u eksploziji bombe koju su islamski čečenski teroristi aktivirali na pijaci u južnom ruskom gradu Vladikavkaz.

libija.gif
libya-flag.jpg
velika britanija.gif
gettyimages-1297761711-612x612.jpg

Libija se saglasila da škotskom pravosuđu do 6. aprila 1999. preda dvojicu Libijaca osumnjičenih da su u decembru 1988. izazvali eksploziju američkog putničkog aviona "Boing 747" iznad Lokerbija, u Škotskoj, kada je poginulo 270 ljudi, posle garancija saudijskog kralja Fahda i južnoafričkog predsednika Nelsona Mandele o poštenom suđenju.

20.mart 1999.
osce).jpg
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
srbija.gif

Četiri dana pre početka agresije NATO na Srbiju (SRJ) sa Kosova i Metohije povuklo se svih 1.380 verifikatora Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
srbija.gif
rat.png
Emblema_e_UÇK-së.svg.png

U sukobima kod Srbice i Podujeva poginuo jedan policajac i sedam terorista takozvane OVK.

21.mart 1999.
srbija.gif
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
rat.png
Emblema_e_UÇK-së.svg.png

Teroristi takozvane OVK u napadu na policijsku patrolu u centru Prištine ubili četvoricu policajaca.

švajcarska.gif
velika britanija.gif

Švajcarski balonista Bertran Pikar i Britanac Brajan Džons balonom "Brajtling orbiter 3" obleteli zemljinu kuglu bez sletanja i posle 19 dana leta spustili se u egipatsku pustinju.

23.mart 1999.
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
Flag_of_NATO.svg.webp

Predsednik SRJ Slobodan Milošević odbio zahtev da prihvati strane trupe pod vođstvom NATO na Kosovu i Metohiji, posle čega je specijalni izaslanik SAD Ričard Holbruk odmah otputovao u sedište NATO u Briselu. Generalni sekretar NATO Havijer Solana potom je aktivirao naredbu o otpočinjanju vazdušnih udara, a vlada SRJ je zbog pretnji vojnom agresijom proglasila stanje neposredne ratne opasnosti.

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Premijer Rusije Jevgenij Primakov suspendovao posetu SAD zbog pretnji vojnih udara NATO na Jugoslaviju, naredivši iznad Atlantskog okeana posadi aviona kojim je leteo ka Vašingtonu da letilicu vrati u Moskvu.

paragvaj.gif

U glavnom gradu Paragvaja Asunsionu atentator ubio potpredsednika te južnoameričke zemlje Luisa Mariju Arganu.

24.mart 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

NATO otpočeo agresiju na SR Jugoslaviju (Srbiju i Crnu Goru) pod izgovorom "sprečavanja humanitarne katastrofe" Albanaca na Kosovu i Metohiji. Agresijom na suverenu zemlju NATO je pogazio Povelju UN, ali i sopstveni osnivački akt kojim je pola veka ranije definisan kao odbrambeni savez. Do napada je došlo mimo saglasnosti Saveta bezbednosti UN, suprotno dokumentu o evropskoj bezbednosti iz Helsinkija, pa i nasuprot ustavima pojedinih država članica NATO. Tokom 79 dana agresije 19 zemalja pod vođstvom SAD korišćena su ubojna sredstva zabranjena međunarodnim konvencijama, uključujući kasetne bombe i granate punjene osiromašenim uranijumom. Prilikom agresije počinjeno je mnoštvo ratnih zločina nad civilima, građanima Srbije (SRJ) i izazvavana je humanitarna katastrofa ogromnih razmera. Prema procenama poginulo je između 2.500 i 3.000 građana, ogromnom većinom civila.

NATO bombardovanje SRJ zvanično je počelo 24. marta 1999. godine u 19 časova i 55 minuta. Bombardovano je područje Kosova i Metohije. Prve rakete pale su na kasarnu u Prokuplju u 19.53 kada je stradao prvi vojnik VJ Boban Nedeljković. U 19.55 pogođeni su vojni ciljevi u Prištini. Zatim su u 20.05 tri krstareće rakete pogodile podzemni bunker u Kuršumliji kada je poginulo 11 vojnika VJ. Bombe su oko 20.10 pale na kasarnu u Vrbici. Vojni ciljevi u Batajnici pogođeni su u 20.38. Bombardovan je i predajnik za emitovanje prvog, drugog, trećeg kanala radio-televizije Srbije, zatim prvog, drugog, 101, 202 kanala radio Beograda na Velikom Jastrepcu. Tu su pale dve bombe: jedna je pogodila zgradu u kojoj se nalaze razni uređaji i osoblje za održavanje veza prema Jastrepcu, dok je druga pogodila predajnik, visok 128 metara, koji se prelomio na nekoliko delova i pao preko zgrade. Zapaljen je i mali deo antene koja je prenosila signal za Mobtel mrežu. Gađana je kasarna u Danilovgradu kada je poginuo vojnik Saša Stojić iz Beograda, a teže su povređena dva vojnika, od kojih jedan na aerodromu Golubovci, Podgorica.

nato bombardovanje srj

Madlen Olbrajt i njena “ekspertska” procena. Državni sekretar SAD, prvog dana agresije NATO na Srbiju (SRJ) naglasila je: "Smatram da ovo neće biti dugotrajna operacija", da bi 11 dana docnije njen komentar bio: "Nikada nismo ni očekivali da će se ovo brzo završiti".

Evropski savet (ES) EU usvaja «Agendu 2000» na samitu održanom u Berlinu. «Agenda 2000» je reformski paket koji je predstavio predsednik Evropske komisije Žak Santer jula 1997. godine i kojem je cilj restruktuiranje poljoprivredne i strukturne politike, kao i utvrđivanje finansijskih sredstava EU za period 2000–2006. godine, da bi se na taj način otklonili postojeći deficiti i omogućilo proširenje EU na Istok.

srbija.gif

Umro srpski (jugoslovenski) pozorišni glumac Ljubiša Bačić. Prve glumačke korake Bačić je načinio na sceni Narodnog pozorišta u Nišu. Od 1955. godine, glumio je u Beogradskoj komediji, zatim u Humorističkom pozorištu, da bi od 1958. do 1971. godine nastupao u ansamblu Savremenog pozorišta. U Atelje 212 dolazi 1974. godine i tu ostaje do kraja svoje karijere. Uz Zorana Radmilovića, Slobodana Aligrudića, Taška Načića i druge, Ljubiša Bačić je bio tvorac specifičnog duha ovog pozorišta, kao i njegovog čuvenog bifea. Radio je takođe i kao novinar Dečije redakcije Radio Beograda, a u svojoj 63. godini objavio je prvu knjigu poezije i odmah za nju dobio nagradu "Miloš Crnjanski".

25.mart 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Od podneva pa do večernjih sati preko 20 puta je bombardovana kasarna u Peći, koja će, do kraja agresije, biti glavna meta NATO avijacije u ovom gradu. Bombardovana je okolina Leskovca, prilikom kojeg je stradalo oko 500 objekata. Pogođena je i kuća Radoslava Arnautovića iz Katrge, na sreću bez žrtava a jedan neeksplodirani projektil pao je u rejon sela Otroci. U noći između četvrtka 25. i petka 26. marta na rejon aerodroma Lađevci ispaljeno je 20 projektila, deset projektila pogodilo je rejon aerodroma a dva su pala u atar sela Cvetke. Na udaru su bila i kulturno-istorijska zdanja na području Cetinja i jedan od najznačajnijih spomenika Gračanica. Napad na taj manastir će ponoviti 31. marta, koristeći po međunarodnom pravu zabranjene kasetne bombe.

francuska.gif
italija.gif

U požaru koji je zahvatio tridesetak vozila u tunelu ispod Mon Blana poginulo najmanje 40 ljudi.

26.mart 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

U vazdušnom duelu dva "MiG-a 29" Vojske Jugoslavije protiv 24 NATO aviona, poginuo pilot major Zoran Radosavljević, prva žrtva među jugoslovenskim pilotima od početka agresije NATO na SR Jugoslaviju. Njegov kolega major Nebojša Nikolić, pošto je kao i Radosavljević prethodno lansirao projektile na neprijateljske aparate, izbegavši pritom tri rakete, morao  iskočiti iz kabine jer ie i njegov avion pogođen.

NATO avijacija je ciljala oko 40 ustanova i naselja. Vojni garnizoni su bili glavna meta, posebno vojne ustanove gde su vojnici bili smešteni. Ni ostale vojne jedinice nisu pošteđene, ciljani su aerodromi, PVO i ostali odbrambeni sistemi, telekomunikacije i komandni centri. Pored batajničkog aerodroma, bombardovani Jajinci i Žarkovo.

27.mart 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

PVO VJ oborila američki lovac bombarder "F - 117 A", tzv. „nevidljivi“ ,  u ataru sremskog sela Buđanovci kod Rume. Bilo je to najveće poniženje ratnog vazduhoplovstva SAD, i izazvalo je nevericu i šok u NATO a posebno u Vašingtonu. Do tada se smatralo da avion "stelt" tehnologije, simbol moći i neuništivosti, koji se smatrao nevidljivim za radare, nije moguće oboriti. NATO je takođe koristio zabranjene kasetne bombe.

Na meti NATO bile su stambene kuće i obdaništa posebno u Rakovici. Smrtonosni projektili padali su te paklene noći u Batajnici, Lipovačkoj šumi, Sremčici, Jakovu, Lešću, Rušnju, Bubanj Potoku, Zucama, Belom Potoku, Majdanu, Žarkovu i Železniku.

28.mart 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Oko 00:20 u tri navrata bombardovana naselja Meljak i Stepojevac  - na meti su uglavnom bile privatne kuće - 28 osoba je poginulo, a 40 ranjeno. NATO je navodno greškom, pri proceni sa velike visine zbog guste magle, bombardovao magistralni put za Obrenovac, Umku i Sremčicu. Stradalo je 9 a povređeno 4 čoveka. Prilikom vazdušnih napada na Rakovicu 28. marta oštećen je istoimeni manastir. Kasetne bombe padale su u Crnoj Gori na vojni aerodrom u Golubovcima i poligon Radoviće, ali i na Glavu Zete, gde nema vojnih objekata. Ponovo gađan batajnički aerodrom, Avala, Trešnja, oštećeni predškolski i školski objekti na Petlovom brdu i Vidikovcu. Ponovo zapaljena Lipovička šuma. Oštećen međunarodni civilni aerodrom Surčin.

29.mart 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

RV i PVO SRJ saopštilo da je oborilo sedam neprijateljskih NATO aviona, tri helikoptera, tri bespilotne letelice i 30 krstarećih raketa. Komandant Ratnog vazduhoplovstva i Protivvazdušne odbrane Vojske Jugoslavije general-potpukovnik Spasoje Smiljanić saopštio je da su u prvoj sedmici agresije NATO na Srbiju (SRJ) jedinice pod njegovom komandom oborile sedam neprijateljskih aviona, uključujući američki "F-117 A", tri helikoptera, tri bespilotne letilice i 30 krstarećih raketa.

Gađan pogon fabrike lekova "Zdravlje" u Leskovcu. U 02.10 u Prištini bombardovana zgrada SUP-a, pri čemu je nastradao major policije, Radojica Kovač. NATO je bombardovao centar Prištine, kao i mnoge civilne objekte u Peći, Gnjilanama, Kosovskoj Mitrovici, Đakovici, Leskovcu, Kraljevu i Somboru. Na meti je bilo i vodovodno postrojenje Brezna kod Gornjeg Milanovca koje taj deo republike snabdeva vodom.

30.mart 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Trećim napadom NATO avijacije gotovo potpuno uništena čačanska fabrika „Sloboda“. U trećem napadu na čačansku fabriku "Sloboda" od početka NATO agresije na Srbiju (SRJ) gotovo sasvim su uništeni pogoni za proizvodnju usisivača, električnih šporeta i ostale bele tehnike, a šteta posle vazdušnih udara procenjena je na najmanje 300 miliona dolara. Bombardovani su izbeglički kampovi kod Niša i u Prištini. Ubijeno je 15 izbeglica, a na meti zločinaca našao se čak i spomen park "Šumarice" kod Kragujevca. Ponovo bombardovan batajnički aerodrom, Avala, Jakovo i Zuce.

francuska.gif

nato bombardovanje srj

Francuski list "Parizijen" objavio fotografiju olupine američkog aviona "F-117A" u blizini Teočaka u severoistočnoj Bosni, pored koje su stražarili američki vojnici.

francuska.gif
Flag_of_NATO.svg.webp
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

nato bombardovanje srj

Francuska novinska agencija AFP demantovala tvrdnje NATO da je stadion u Prištini pretvoren u koncentracioni logor na kojem je zatočeno 100.000 Albanaca.  Izveštač ove agencije je prethodno obišao gradski fudbalski stadion u Prištini, uverivši se da je objekat prazan a trava na terenu netaknuta.

31.mart 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Vojnici Prištinskog korpusa Vojske Jugoslavije zarobili  dvojicu američkih narednika i jednog vojnika na teritoriji Srbije, u blizini granice sa Makedonijom.

Priština je zasuta kasetnim bombama, a sa dva projektila gađana je opet i Gračanica. Bombardovan Jastrebac kada je pogođen desetokilovoltni dalekovod blizu predajnika. Eksplozije na području Jakova i Borče. Bombardovani vojni objekti na Avali. Nekoliko projektila palo u atar sela Zuce.

April 1999

01.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

NATO avioni su devetog dana agresije na Srbiju (SRJ) srušili prvi most - Varadinski most preko Dunava u Novom Sadu. Prvi put varadinski most srušen je tokom nemačke okupacije u Drugom svetskom ratu. Oko 5 sati ujutro u Novom Sadu bombardovan je Petrovaradinski most koji povezuje Novi Sad i Petrovaradin. Most je totalno srušen, i samo njegov vrh je ostao da viri iz Dunava. Znatna oštećenja pretrpeo je i Univerzitet u Novom Sadu. Oko 9 sati izjutra bombardovan je grad Peć na Kosovu i Metohiji.

kanada.gif

Unutar Kanade formirana provincija Nunavut kao autonomna teritorija Eskima. U prvoj izmeni unutrašnjih granica u Kanadi za 50 godina, na severu te zemlje stvorena je nova prostrana provincija nazvana Nunavut, kao autonomna teritorija Eskima.

02.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Prilikom dva napada na Kuršumliju, NATO avijacija usmrtila 13 civila, oštetivši oko 500 zgrada, uključujući manastire Svete Bogorodice i Svetog Nikole iz XII veka, a u napadu kasetnim bombama na albansko selo Nogavac kod Orahovca poginulo je 11 lica a 5 je zadobilo teške telesne povrede.

03.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Prvi put od početka agresije NATO bombardovao centar Beograda - u prvom vazdušnom napadu na prestonicu Srbije od Drugog svetskog rata - ispalivši u jedan sat izjutra krstareće rakete na ispražnjene zgrade ministarstava unutrašnjih poslova SRJ i Srbije, od kojih je jedna pala samo tridesetak metara od Instituta za ginekologiju i akušerstvo, u kojem je u tom trenutku bilo oko 70 novorođenčadi s majkama. Vazdušni udar izazvan eksplozijama oštetio je zgradu Instituta, obližnju Neuropsihijatrijsku kliniku "Laza Lazarević", druga bolnička zdanja i više stambenih zgrada. Na meti su bili i Komeserijat za izbeglice i Arhiv Jugoslavije.

U Novom Sadu je oko 19:55 bombardovan most Slobode koji povezuje Novi Sad i Sremsku Kamenicu. Stradalo je više lica koja su se u momentu raketiranja našla na mostu, a veći broj civilnih objekata je oštećeno. Oko 20:00 pala je raketa na most u Bačkoj Palanci. Most nije porušen, ali je njegova desna strana oštećena.

04.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

NATO avijacija razornim projektilima uništila rezervoare za gorivo centralne beogradske toplane i gađala Policijsku akademiju na Banjici, pri čemu je oštećena zgrada obližnje Vojno-medicinske akademije, prepuna bolesnika, uključujući 22 ranjenika od napada NATO. Prilikom bombardovanja beogradske toplane, poginuo je čuvar Slobodan Trišović. Bombardovano skladište Jugopetrola u Rakovici. Ponovo je od eksplozije gorela Lipovačka šuma. 

Čačku je po treći put bombardovana zgrada „Slobode“. Raketirano i više privrednih i civilnih objekata u široj okolini. U Novom Sadu je bombardovana zgrada televizije Novi Sad. U Gnjilanu je bombardovan vozni park sa 30 autobusa. Takođe je uništena i jedna benzinska pumpa. U Kuršumliji je sa dve rakete bombardovan drvni kombinat. U Bogutovcu kod Kraljeva je u 2:10 bombardovano skladište goriva „Beopetrola“. Ranjena tri radnika. U Smederevu je oko 4:25 bombardovana benzinska pumpa. Pogođene instalacije „Jugopetrola“. U Pančevu je oko 4:30 sa dve rakete bombardovana rafinerija nafte, pogođena RJ Energana. Poginula 2 radnika a 4 zadobilo teške telesne povrede.

05.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

U Aleksincu oko 20:22 gađani isključivo civilni ciljevi - poginulo 12 lica, a povređeno oko 50 osoba. Do temelja je uništeno 16 kuća, više od 400 je onesposobljeno za stanovanje, oštećeno je desetak industrijskih objekata. U selu Gračanica bombardovane kuće. Po četvrti put bombardovan je manastir Gračanica. Bomba je pala blizu groblja, ali spomenici nisu porušeni. Uništena je jedino kapela u crkvi. U Prištini je bombardovan aerodrom. Uništena je trafo-stanica u blizini, zatim pista i zgrada gde se nalazi čekaonica i šalteri za kupovinu karata. U Vranju bombardovane kuće u neposrednoj blizini autobuske stanice. Poginulo 2 a teško ranjeno 15 lica. Po drugi put bombardovan je Leposavić. Ovaj put pogođen je tunel Šarpelj kod sela Jerina.

 

Nišu je bombardovana kasarna Stevan Sinđelić, zatim magacin Duvanske industrije, ambulanta fabrike i obdanište. Ovaj put pogođena je i vojna komanda i dečja klinika za rehabilitaciju. Oko 5:20 Niš je ponovo bombardovan. Pogođena je zgrada u širem delu centra. Oko 21:30 bombardovan je severozapadni deo grada. U 2:35 bombardovani su Lučani, a pogođena je hemijska industrija „Milan Blagojević“. U Beogradu je oko 4:15 jedna bomba pala blizu gradske bolnice na Zvezdari. Druga bomba pala je blizu škole koju su ljudi iz okolnih kuća koristili kao sklonište. Za vreme bombardovanja u školi je bilo 30 ljudi. U centru Zemuna, u Glavnoj ulici je oko 4:15 bombardovana glavna ulica u kojoj se nalazi sportski centar „Pinki“, Robna kuća itd. Veća oštećenja zadobio je Poljoprivredni fakultet, a pogođena je zgrada komande RV i PVO. Oštećena vodovodna mreža i više stambenih zgrada u Glavnoj ulici. Pogođena kasarna u Cara Dušana (Konjička škola). U napadu na šire područje Surčina, oštećena aerodromska zgrada civilnog aerodroma. U Somboru je oko 3:00 sa 3 projektila bombardovana Naftna Industrija Srbije. U Bogojevu je oko 22:00 bombardovan most. Samo je delom porušen. Sombor je oko 22:20 ponovo bombardovan. Ovaj put na meti su bili skladište goriva i železnički i drumski most. U Novom Sadu je oko 22:15 sa dva projektila bombardovana rafinerija (komandna sala).

libija.gif
libya-flag.jpg
velika britanija.gif
gettyimages-1297761711-612x612.jpg

Zvanični Tripoli predao dvojicu Libijica osumnjičenih da su u decembru 1988. izazvali eksploziju američkog putničkog aviona tipa "boing 747" iznad Lokerbija, u Škotskoj, kada je poginulo 270 ljudi. Odluci Libije prethodile su garancije saudijskog kralja Fahda i južnoafričkog predsednika Nelsona Mandele o poštenom suđenju i osumnjičeni su odvedeni u Holandiju radi suđenja.

06.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Izgovarajući se „tehničkom greškom“, zvaničnici NATO priznali bombardovanje Aleksinca prilikom kojeg je prethodnog dana ubijeno 12 civila. Kanadski general Luis Mekenzi je, po obilasku ruševina, izjavio: „Zločin je počinjen nad civilnim stanovništvom, nad mirnim građanima, u njihovim porodičnim domovima, na prostorima gde nema apsolutno nijednog vojnog objekta“.

Poslednji preostali most  u Novom Sadu, Žeželjev most, teško je oštećen u granatiranju 6. aprila  oko 3 sata izjutra, da bi 23. aprila u novom napadu bio potpuno razoren. Oko 11:00 sa 5 projektila bombardovano je Vranje. Oštećena je pekara i gradska bolnica, a jedan projektil pao je južno od grada. Oko 12:30 ponovo je bombardovan prištinski aerodrom Slatina. Bombardovano je i selo Vitanovac. U Jahliji je pogođena pruga Kragujevac-Kraljevo, a oštećena je električna instalacija. Bombardovan je most na reci Toplici koji povezuje Niš i Prištinu. U Lozni bombardovane kuće, zatim železnički most i motel. Nema ljudskih žrtava. U Pančevu bomba pala u njivu. U Prizrenu bombardovano stambeno naselje tako da je većina kuća porušeno. Bombardovan je i deo vodova koji snabdeva grad pijaćom vodom. U Surdulici je projektilima pogođena osnovna škola. U Čačku su bombardovane kuće i dečji vrtić. U Lučanima je oko 20:35 opet bombardovana hemijska industrija „Milan Blagojević“. U Crnoj Gori je oko 23:15 bombardovan aerodrom Golubovci.

07.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Prilikom bombardovanja centra Prištine stradalo najmanje 10 civila dok je 12 dobilo telesne povrede - sa zemljom sravnjeno straro jezgro grada. U Prištini je oko 00:40 bombardovan centar. Sa tri projektila gađana je zgrada Glavne pošte i okolni objekti. NATO avijacija je prilikom ovog bombardovanja koristila zabranjene kasetne bombe. Na pravoslavnom groblju je uništeno najmanje 50 grobnica.

U Čačku je ponovo bombardovan industrijski objekat „Sloboda“. Bombardovano je i selo Devet Jugovića, a oko 3:15 sa 10 projektila bombardovano je selo Gračanica. U Novom Sadu je oko 2:45 bombardovan „Naftagas“, a skladište rafinerije nafte je uništeno. U Somboru je oko 3:00 bombardovan „Naftagas“, i sela Čonoplja i Kljajićevo u okolini. U Nišu je oko 4:45 bombardovana fabrika „Jastrebac“. Raketa koja je pogodila fabriku pala je prvo na njen krov, zatim je probila dve betonske ploče i zaustavila se u dvorištu kuće udaljene 500 metara od fabrike. U dvorištu je napravila krater dubine 5 metara i prečnika 10 metara. U napadu na Niš pogođena je i fabrika „Fidelinka“ i glavna autobuska stanica u blizini niške tvrđave.

grčka.gif
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

nato bombardovanje srj

Atinski list "Atinaiki" objavio da je NATO tokom prve dve sedmice agresije na Srbiju (SRJ) izgubio 32 borbena aviona i da se 88 vojnika vode kao nestali - 44 Amerikanca, 11 Nemaca, osam Francuza, sedam Britanaca i 18 vojnika ostalih NATO zemalja.

Oko 300 navijača grčkog fudbalskog kluba AEK donelo humanitarnu pomoć u vrednosti od milion maraka. U prvoj međunarodnoj utakmici od početka agresije NATO na Srbiju (SRJ) na stadionu "Partizana" pred 15.000 gledalaca fudbaleri atinskog AEK i beogradskog "Partizana" igrali su 1:1. Navijači iz prijateljske Grčke su tom prilikom doneli humanitarnu pomoć.

08.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Pogođen zavod „Crvena zastava“ u Kragujevcu, povređena su 124 zaposlena, a na hiljade radnika ostalo je bez posla. Od 00:42 do 00:50 bombardovana je Ćuprija pri čemu je jedna osoba preminula a 3 lica je zadobilo teške telesne povrede. U 04:10 prilikom raketiranja vrha Tornik na Zlatiboru pogođen sportsko-rekreativni centar. Poginula 3 lica. Bombardovana Ibarska magistrala u mestu Štavica. Na udaru je bila magistrala i tunel Štavica. Od detonacije, deo tunela se obrušio, zatrpavši autobus koji se kretao ka Beogradu. Nije bilo mrtvih. U Beogradu pogođena zgrada republičkog Ministarstva pravde (bivša Komanda grada) u Nemanjinoj 9. Na okolnim stambenim zgradama i hotelu Beograd popucala stakla od siline detonacije.

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

nato bombardovanje srj

Ruski književnik i nobelovac Aleksandar Solženjicin izjavio da je NATO agresijom na Srbiju (SRJ) zgazio povelju UN i "čitavom svetu i sledećem veku nametnuo drevni zakon - zakon džungle: onaj ko je silan, u svemu je u pravu", upozorivši: "Pred očima čovečanstva uništava se prekrasna zemlja i civilizovane vlade tome aplaudiraju".

češka republika.gif
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

nato bombardovanje srj

Albanci počeli da beže sa K i M tek s prvim bombardovanjem NATO-a  - NATO dakle ne sprečava masovni izbeglički egzodus - izjavio  predsednik Poslaničkog doma češke skupštine Vaclav Klaus, ranije predsednik vlade Češke. On je okrivio NATO za egzodus Albanaca, rekavši da su oni sa Kosova i Metohije počeli da beže tek s prvim NATO bombama i da ta "ključna činjenica" pokazuje da nema govora o navodnom primarnom cilju NATO da spreči masovni izbeglički talas.

09.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp
Emblema_e_UÇK-së.svg.png
albanija.gif
Flag_of_legion.svg.png

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Počela Bitka na Košarama (Pakao Košara) koja je trajala do 10.juna 1999.godine, tokom (do kraja) NATO bombardovanja, između pripadnika vojske SR Jugoslavije s jedne strane i pripadnika terorističke organizacije OVK, regularne vojske Albanije, manjeg broja vojnika NATO uz podršku NATO avijacije i koordinaciju albanske artiljerijske vatre od strane iskusnih pripadnika francuske Legije stranaca sa druge strane. Posle teških borbi VJ uspela je da porazi napadača i spreči njegov prodor na Kosovo i Metohiju. Pripadnici OVK uspeli su da zauzmu karaulu Košare zbog artiljerijske podrške Vojske Albanije, podrške NATO avijacije i malog broja vojnika VJ na tom području koji su se morali povući, ali su poraženi u njihovom planu kopnene invazije na tom pravcu uprkos ogromnoj podršci koju su imali. Bitka se vodila oko graničnog prelaza Rasa Košares na granici SR Jugoslavije i Republike Albanije. Cilj napada sa albanske strane (operacija Strela) bila je ostvarivanje kopnene invazije na Kosovo i Metohiju i presecanje komunikacije između jedinica VJ u Đakovici i Prizrenu. Takođe, još jedan cilj je bio i zauzimanje šireg područja Metohije. U tome nisu uspeli.

Bitka na Košarama je uzela mnoge živote na obe strane. Po izjavi generala Živanovića, ratnog komandanta 125. mtbr, u rejonu Košara poginulo je 108 pripadnika VJ (18 oficira i podoficira, 50 redovnih vojnika, 13 rezervista, 24 dobrovoljca). Među poginulima je  bio i jedan ruski dobrovoljac. Zvanični gubici OVK su oko 200 mrtvih, ali smatra se da ih je bilo mnogo više. Osamdeset odsto mrtvih boraca OVK potiču sa Kosova i Metohije, mada se ne zna tačno koliko ih je bilo iz Albanije i Makedonije. Zvanične informacije govore o tri strana državljanina poginula na Košarama. Dva NATO vojnika (Francuz i Italijan) i jedan Alžirac. Tokom bitke je uništeno 5 albanskih tenkova a tenkovska ofanziva je slomljena.

Rat na Kosovu i Metohiji je trajao do 10. juna 1999. godine kada je potpisan Kumanovski sporazum i Vojska Jugoslavije i srpska policija se povukla zajedno sa vojnicima koji su učestvovali u bici na Košarama. NATO je ušao na Kosovo pod imenom KFOR kao mirovna snaga, dok je OVK (bar zvanično) razoružana.

Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Sa osam bombi razoren je centar Ćuprije - srušeno je mnogo stambenih zgrada i privatnih kuća. Rano ujutru, oko 2:00, pogođeno je skladište nafte u Smederevu.

niger.gif

Pobunjeni vojnici na aerodromu u Nijameju ubili predsednika Nigera Ibrahima Barea Mainasaru.

10.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

U napadu aviona NATO kasetnim bombama na selo Mirovac između Podujeva i Kuršumlije ubijeno najmanje troje civila, uključujući jednogodišnju Bojanu Tošović.

iran.gif

U Teheranu saopšteno da su "teroristički elementi" ubili zamenika generalštaba iranske armije generala Alija Sajeda Širazija.

11.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Agresor nije poštedeo SR Jugoslaviju ni na Uskrs -  U ranim jutarnjim časovima bombardovano selo Merdare kod Podujeva sa 20 projektila i većim brojem kasetnih bombi - poginulo 5 lica, a teže telesne povrede zadobila trudnica u šestom mesecu trudnoće. NATO avijacija je nanela ogromnu štetu Prištini i Đakovici u jednom od najvećih vazdušnih napada na te gradove. Ponovo bombardovani prištinski aerodrom Slatina i okolina manastira Gračanica. Takođe, ponovo na meti su bili kragujevačka "Zastava" i rafinerija u Pančevu, šire područje Beograda, novosadsko naselje Detelinara i "14. oktobar" iz Kruševca.

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
srbija.gif

U Beogradu ubijen srpski novinar Slavko Ćuruvija, glavni i odgovorni urednik i vlasnik listova Dnevni telegraf i Evropljanin. Ćuruvija je rođen u Zagrebu 9. avgusta 1949. Diplomirao je na Fakultetu političkih nauka u Beogradu. Od 1986. godine radio je u listu Borba. Počeo je kao komentator, a zatim je napredovao preko urednika unutrašnje političke rubrike, do pozicije glavnog i odgovornog urednika. Pisao je komentare i reportaže sa Kosova i Metohije u periodu od 1986. do 1988. Bio je jedan od retkih novinara kome je omogućeno da bude neposredno uz Slobodana Miloševića, tokom njegove posete Kosovu Polju, 24. aprila 1987. U Borbi je ostao do 1994. godine, kada je država preuzela kontrolu nad listom, posle čega je napustio novine. Sve vreme je bio aktivni dopisnik ili saradnik više medija: Komunist, NIN, Vjesnik, Večernji list, Nedelja, Pobjeda, TV Beograd, TV Politika i TV Sarajevo. Godine 1994. sa Momčilom Đorgovićem osnovao je list Nedeljni telegraf, a dve godine nakon toga njih dvojica su osnovali Dnevni telegraf. Slavko Ćuruvija je ubijen dok je bio urednik i vlasnik magazina Evropljanin, koji je osnovao 1998. godine. Ćuruviju je neposredno pre ubistva neprestano pratilo 27 pripadnika Službe državne bezbednosti (SDB). Decembra 2021. godine, 22 godine posle ubistva, tadašnji načelnik Službe Rade Marković i trojica bivših pripadnika SDB-a prvostepeno su osuđeni na ukupno sto godina zbog umešanosti u ubistvo Ćuruvije ali ih je 2. februara 2024 Apelacioni sud u Beogradu oslobodio krivice.

12.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

NATO avijacija granatirala međunarodni putnički voz 393 na liniji Beograd - Solun u Grdeličkoj klisuri nedaleko od Leskovca usmrtivši najmanje 15 putnika. Piloti NATO su - usred dana, pri vedrom vremenu oko 11 časova - projektilima pogodili međunarodni putnički voz dok je prelazio most preko Južne Morave kod Grdelice, usmrtivši najmanje 15 ljudi. Prva raketa pogodila je drugi od četiri vagona i lokomotivu, i prva kola gurnula napred nekih stotinak metara. Deset sekundi kasnije, drugi projektil srušio je drumski most. Treća je pala na treći vagon, a četvrta je još jednom pogodila drumski most. Pronađeno je devet leševa i delovi tela četvoro ljudi dok se i dalje mnogi vode kao nestali. Potom je komandant NATO u Evropi general Vesli Klark prikazao video-snimak, tvrdeći da pilot nikako nije mogao da izbegne voz koji se "iznenada pojavio". Nemački list "Frankfurter rundšau" je januara 2000. na osnovu stručne ekspertize, dokazao da je "Klarkov snimak" ubrzan 4,7 puta i da je pilot prvog aviona, koji je pogodio voz, imao najmanje 40 sekundi vremena da obavesti pilota druge letilice da je na mostu voz. Prema Klarkovoj verziji, u pitanju je bio samo jedan avion koji je ispalio dva projektila, a pilot je morao da reaguje za manje od sekunde.

NATO avioni na fabriku automobila "Zastava" u Kragujevcu sručili 15 projektila, što je izazvalo ranjavanje najmanje 36 radnika.  - tri dana posle napada u kojem je u toj fabrici ranjeno 126 ljudi. Više radnika je ranjeno i u napadu na kruševačku toplanu i fabriku "14. oktobar". Istog dana NATO avijacija je usmrtila tri civila u automobilu na putu Priština - Kosovo Polje. Bombardovane su i rafinerije nafte u Pančevu i Novom Sadu, a u Pančevu je oštećen i manastir Vojlovica posvećen Svetom arhangelu Gavrilu, utemeljen u XIV veku kao zadužbina Stefana Lazarevića, čime je NATO još jednom prekršio Hašku konvenciju iz 1955. o zaštiti sakralnih objekata od ratnih razaranja.

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
belorusija.gif

Skupština SRJ donela odluku o pristupanju SRJ Savezu Rusije i Belorusije. U odluci se se navodi da Savezna Republika Jugoslavija pristupa Rusije i Belarusije, kao i da prihvata ciljeve i principe Saveza Rusije i Belorusije i da preuzima na sebe, u punom obimu, obaveze koje proističu iz Sporazuma i Statuta Saveza Rusije i Belorusije.

13.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

U napadu avijacije NATO teško oštećena zemaljska satelitska stanica "Jugoslavija" u selu Prilike kod Ivanjice, na Kopaoniku sa 11 projektila do temelja srušen hotel "Bačište" i uništeno je više mostova, uključujući most u Biljanovcu kod Kraljeva, most u Dedini kod Kruševca i most na reci Kosanici na putu Niš-Priština. Projektili NATO eksplodirali su  na samo 30 metara od VMA u Beogradu, a oko 20 bolesnika je povređeno. U Prištini je oko 1:45 sa 6 projektila bombardovano skladište „Jugopetrola“. Bombardovan je i gusto naseljeni deo grada. Od 00:00 do 2:00 sa 15 projektila bombardovana je autobuska stanica i fabrika plastičnih masa. U noćašnjem napadu bilo je i pravoslavno groblje gde je polomljeno oko 50 spomenika kao i spomenik kosovskim junacima. Pogođen je i TV repetitor kod Prištine. Na Prištinu je bačeno 10 raketnih i projektila i 30 bombi.

14.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

NATO avioni na putu Đakovica-Prizren usmrtili najmanje 75 albanskih izbeglica. Usred dana, pri potpuno vedrom vremenu NATO avioni bombardovali dve kolone albanskih izbeglica koje su se vraćale kućama, usmrtivši najmanje 75 i ranivši 36  ljudi, što je opisano kao "greška". Među nastradalima je bilo mnogo žena i dece. Licemerna i žalosna pravdanja zvaničnika NATO u vezi bombardovanja konvoja albanskih izbeglica na Kosmetu.  Predsednik SAD Bil Klinton je, dan pošto su avioni NATO na putu Đakovica-Prizren bombama usmrtili najmanje 75 albanskih izbeglica koji su se vraćali kućama, rekao da je pilot "mislio da pogađa vojni konvoj" i da je to "za žaljenje, ali je neizbežno". Činjenicu da se ratni zločin dogodio usred dana i pri izuzetno vedrom vremenu nije mogao da objasni ni portparol NATO Džejms Šej, ali je rekao da je pilot "bacio bombu u dobroj nameri, kao što se očekuje od obučenog pilota iz demokratske zemlje NATO".

 

NATO avioni su bombama teško oštetili most preko Lima u Donjoj Bistrici između Priboja i Prijepolja, a u ponovljenom napadu sutradan most je srušen, čime je prekinut saobraćaj na pruzi Beograd-Bar. U Valjevu je oko 5:30 bombardovana fabrika „Krušik“ i najveće gradsko naselje. Od siline detonacije oštećena je bolnica i poljoprivredna škola. Projektili su pali na Rakovicu, gde su oštećene mnoge fabrike i stambene zgrade, kao i na Prištinu, Kuršumliju, centar Kragujevca, predajnik RTS na Ovčaru i "Krušik" u Valjevu. Srušen je most preko Zapadne Morave u selu Jasika, kod Kruševca.

belorusija.gif
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko boravio u poseti Jugoslaviji, koja se nalazila pod neprekidnim bombardovanjem snaga NATO. Alijansa nije dala garancije bezbednosti leta predsednika Lukašenka u Jugoslaviju. Štaviše, potpuno je ignorisala činjenicu da se šef druge države nalazi u Beogradu i nastavila je vazdušne napade. Sirene su se dva puta oglasile tokom razgovora Lukašenka sa predsednikom Slobodanom Miloševićem, upozoravajući stanovnike grada da su vazduhoplovne snage Alijanse prešle državnu granicu.

pakistan.gif

Pakistan je - tri dana posle sličnog eksperimenta Indije - uspešno isprobao balističku raketu dometa 2.000 kilometara, sposobnu da nosi nuklearne projektile.

15.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

NATO avijacija bombardovala u Pančevu "Azotaru" i pogon izrazito kancerogenog vinilhlorid monomera u "Petrohemiji", pa su zbog rizika ekološke katastrofe evakuisani žitelji obližnjeg naselja. Pet sati kasnije, kilometar i po od pogođenog rezervoara s preostalih stotinak tona opasne supstance u vazduhu je izmerena koncentracija vinilhlorid monomera 7.200 puta veća od dozvoljene. Pogođeno skladište amonijaka u "Azotari" ispražnjeno je nekoliko dana pre napada, a da to nije urađeno hiljadama Pančevaca i Beograđana ne bi bilo spasa. Bombardovane su i rafinerije nafte u Pančevu i Novom Sadu, kao i most na Dunavu između Kovina i Smedereva. Na udaru su bili i Valjevo, Rudnik, Aranđelovac, Gučevo i Subotica.

16.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

NATO avijacija srušila most na Dunavu, između Smedereva i Kovina. Pored ciljeva širom Srbije, projektili su padali i na mete po Crnoj Gori u Podgorici, Danilovgradu i Tuzima. Drugi put za dva dana bombardovan kamenolom u Rakovici.

Monstruozna poruka pilota ubice NATO avijacije Erika na bombi koja je usmrtila 16-godišnju devojku Irenu iz Ribnice kod Vranja. Pilot ubica se potpisao na bombi koju je bacio, kao "Erik. N", uz poruku: "Loša vremena. Zar to nije divno". NATO bomba teško je ranila Irenu Mitić (16) iz Ribnice kod Vranja u trenutku dok je radila u polju nedaleko od sela. Devojka je umrla dva dana potom na Neurohirurškoj klinici u Nišu, ne budeći se iz kome. Na ostatku projektila kojim je ona usmrćena pronađena je i pomenuta poruka.

17.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Trogodišnja devojčica Milica Rakić poginula u NATO napadu na prigradsko naselje Batajnica. U 21:30, u naselju Batajnica, za vreme dejstva avijacije NATO, od šrapnela eksplodiranog projektila poginula je trogodišnja Milica Rakić (1996) sedeći u kupatilu na noši. Njena smrt je postala simbol stradanja i patnji dece Jugoslavije. Prilikom istog dejstva lakše je povređen i dečak Dražen Janković (1997). Na meti su bili vojno-civilni aerodrom Ponikve kod Užica, Fruška Gora, valjevski "Krušik", Sremska Mitrovica i Beograd. 

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
srbija.gif

Održana tradicionalna međunarodna maratonska trka u Beogradu uprkos bombardovanju Srbije (SRJ) od strane NATO. U glavnoj trci su uz domaće takmičare trčali i maratonci iz Rusije, Grčke, Makedonije, Bugarske, Rumunije, Republike Srpske, Nemačke i SAD. U trci rekreativaca pod sloganom "Trči iz zadovoljstva, ne od bombi" učestvovalo je oko 15.000 ljudi.

18.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

NATO avijacija je drugi put u periodu od tri dana bombardovala hemijsku industriju „Prva iskra“ u Bariču kod Beograda ignorišući opasnost izazivanja ekološke katastrofe velikih razmera. Iz fabrike je već bio uklonjen deo opasnih hemikalija, ali je ostalo mnogo fluorovodonične kiseline, koju je inače veoma teško transportovati. U Novom Sadu bombardovana rafinerija nafte.

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
albanija.gif

SRJ i formalno prekinula diplomatske odnose sa Albanijom zbog ubacivanja terorističkih grupa sa njene teritorije u Srbiju. Ministar inostranih poslova Savezne Republike Jugoslavije Živadin Jovanović je potvrdio da je SRJ prekinula diplomatske odnose sa Albanijom, objasnivši da je ta odluka „formalna“ budući da dve zemlje već duže i nemaju nikakve odnose. On je optužio Albaniju da se sa njene teritorije ubacuju terorističke grupe koje izvode napade na SRJ odnosno Srbiju.

19.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Prilikom NATO bombardovanja Novog Sada pogođena arhitektonski izuzetno vredna zgrada Izvršnog veća Vojvodine u najužem gradskom jezgru - popularna "Banovina". Reč je o zgradi negdašnje banske uprave Dunavske banovine Kraljevine Jugoslavije. Zgrada je građena veoma raskošno i posebno je reprezentativna njena unutrašnjost. Civilni ciljevi bili su na meti i u Nišu gde je poginuo dispečer "Elektroindustrije" Milen Milojković, a u naselju "Šljaka" uništeno je 10 porodičnih kuća i oštećena su postrojenja Duvanske industrije i još neki privredni objekti kao i železnička stanica "Crveni krst". Oko 1:30 u Bačkoj Palanci bombardovan most „25. maj“. Oštećena je leva strana mosta. Bombardovana je i šira okolina Srema. Oko 1:30 sa 11 projektila bombardovan severozapadni deo Paraćina

20.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

 NATO  drugi dan uzastopno bombardovao Duvansku industriju Niš, onemogućivši proizvodnju u najvećoj fabrici cigareta tadašnje SRJ. U bombardovanju Pančeva do temelja je uništena su mnoga preduzeća i postrojenja. Niš je pretprpeo velika razaranja u kojima je jedno lice poginulo. Razorena su stambena naselja, Duvanska industrija, fabrike i železničke stanice.Oštećen je drumski most u Donjoj Bistrici kod Nove Varoši, a pet radnika je povređeno.

srbija.gif

U prepunom Hramu Svetog Save u Beogradu liturgiju su služili ruski i srpski patrijarh Aleksej II i Pavle, posle koje su se "Molitvom za mir" obratili desetinama hiljada okupljenih na platou ispred najvećeg beogradskog hrama.

grčka.gif

Ministar pravde u vladi Grčke Evangelos Janopulos izjavio da je NATO bombardovanje Srbije (SRJ) "ratni zločin, zločin protiv čovečnosti" kao i "zločin protiv mira".

21.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

U napadu avijacije NATO sa osam projektila razoreno "Majino naselje" kod Đakovice i ubijeno najmanje 10 izbeglica, uključujući trogodišnjeg Marka Ivanovića i sedmogodišnjeg Ivana Ivančića. U naselju smeštenom u zgradama bivše poljoprivredne zadruge živelo je 98 srpskih civila izbeglih iz Hrvatske i 22 iz Bosne i Hercegovine.

NATO avijacija  bombardovala zgradu negdašnjeg Centralnog komiteta SKJ (Poslovni centar "Ušće") u Novom Beogradu u kojoj je bilo sedište SPS-a i odakle su emitovale program radio i televizijske stanice i Žeželjev most na Dunavu u Novom Sadu. NATO je po drugi put napao most na Dunavu kod Beške i onesposobio ga -  prekinut saobraćaj na autoputu E-75 između Beograda i srpsko-mađarske granice. Oko 2:40 bombardovan je Novi Sad, a pogođen je naftni kompleks, rafinerija nafte i drumsko-železnički most između Novog Sada i Petrovaradina. Nekoliko detonacija čulo se i iz pravca Fruške gore, a pogođen je i predajnik radio-televizije Srbije na Iriškom vencu. Oko 00:20 po četvrti put bombardovana je fabrika „Krušik“ u Valjevu, a pogođen je u deo zasađen šumom tako da je izbio veliki požar. Oko 00:40 bombardovana je okolina Čačka.

Flag_of_NATO.svg.webp
grčka.gif

Vojni sud u Pireju osudio na dve i po godine zatvora, uslovno na tri godine, potporučnika Ratne mornarice Grčke Marinosa Ricudisa zbog odbijanja da učestvuje u napadu na SRJ. On je odbio da isplovi u Jadran na razaraču "Temistokle", koji je kao deo snaga NATO učestvovao u agresiji na Srbiju (SRJ). Optuženi se pravdao da kao pravoslavni hrišćanin ne može da učestvuje u napadu na jedan pravoslavni narod.

22.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

NATO avioni su sa tri projektila razorili ispražnjenu rezidenciju predsednika SRJ Miloševića. NATO je pokušao da bombardovanjem zvanične rezidencije izvrši atentat na predsednika SRJ, što je teroristički čin bez presedana u civilizovanom svetu. Vilu u Rumunskoj 15 (posle Drugog svetskog rata ulica je preimenovana u Užičku) izgradio je 1933. vlasnik nekoliko rudnika, inženjer Acović. Od Drugog svetskog rata koristio ju je kao omiljenu rezidenciju Josip Broz Tito.  Oko dvadeset projektila pogodilo područje aerodroma u Batajnici. Oko 15:00 sa četiri projektila bombardovan Žeželjev most u Novom Sadu. Most nije srušen. Napad NATO avijacije na glavnu poštu u Užicu i civilne ciljeve u Vranju. U napadu avijacije NATO teško je oštećena zgrada glavne pošte u centru Užica, što je izazvalo prekid telefonskih veza. Zgrada je u ponovljenom napadu 16 dana kasnije srušena do temelja. Prilikom napada na civilne ciljeve na području Vranja, avijacija NATO je usmrtila Dalibora Tasića (17) iz Soderca, sela u blizini tog grada na jugu centralne Srbije.

23.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Avijacija NATO  sa dva razorna projektila pogodila zgradu Televizije Srbije u Aberdarevoj ulici u centru Beograda, usmrtivši 16 radnika na njihovim radnim mestima. Za taj ratni zločin do sada je jedino odgovarao tadašnji direktor RTS-a Dragoljub Milanović, koji je izdržao kaznu zatvora od 10 godina, jer nije preduzeo mere da se zaposleni RTS-a zaštite i evakuišu posle pretnji da će zgrada biti bombardovana. Raketirano područje Novog Sada i Iriga. U Novom Sadu raketa je pala na autobusku stanicu u glavnoj ulici u pravcu prema Beogradu. Druga je pogodila skladište nafte, treća je, greškom Avaksove procene, pala u Dunav. Četvrta je pala na Irig i najviše su kuće stradale. 11 ljudi je poginulo, a 37 ranjeno. Opet je bombardovana je fabrika „Krušik“ u Valjevu. NATO avijacija u selu Doganović, 15 kilometara južno od Uroševca, kasetnom bombom ubila petoricu dečaka iz albanske porodice Kodža, koji su čuvali stoku na livadi pokraj sela.

24.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Niš je ponovo na meti kada je centar grada pogođen sa 16 projektila, dok je bombardovanjem na području Leskovca oštećeno oko 500 kuća. Jadru su ispaljena 24 projektila na planinu Gučevo i oštećen planinarski dom, gde su bile smeštene mnogobrojne izbeglice, a uništeni i televizijski releji i veliki antenski stub. U bombardovanju romskog naselja Barderana u blizini prizrenske kasarne poginula 4 a ranjeno 20 osoba, uglavnom romske nacionalnosti. Pogođena trafo-stanica na Avali u blizini predajnika RTS-a koji je ostao bez struje.

25.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

NATO avijacija petim vazdušnim napadom uništila poslednje pogone hemijske industrije "Milan Blagojević" u Lučanima. NATO avioni su  sa 12 projektila uništili i poslednje preostale pogone proizvodnog kompleksa  koji je zapošljavao 4.000 ljudi. Rafinerija nafte u Novom Sadu je opet bombardovana. Bombardovana fabrika šećera, poznatija kao "šećerana" na Čukaričkoj Padini u Beogradu.

26.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

NATO avijuacija srušila drumsko-železnički "Žeželjev most" u Novom Sadu, već oštećen tokom tri napada prethodnih dana. Time je ovaj grad ostao i bez poslednjeg od tri mosta na Dunavu. Monumentalni most, životno delo arhitekte Branka Žeželja, pušten je u saobraćaj oktobra 1961. Kuršumlija je opet gađana, pa se broj poginulih civila popeo na 17, stradala je metalna industrija „Metalac“ i drugi pogoni, a oko 2.000 radnika ostalo je bez posla. Ponovo bombardovan poslovni centar "Ušće" na Novom Beogradu. Srušena radio i TV antena na vrhu zgrade.

Flag_of_NATO.svg.webp
albanija.gif

U Albaniji se srušio američki helikopter AH-64 "apač", što je NATO opisao kao nesrećan slučaj tokom "rutinske vojne vežbe" - odbijajući mogućnost da je letilica pogođena tokom bombardovanja Srbije (odnosno SRJ).

27.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Masakr u režiji NATO dogodio se kada je u bombardovanju Surdulice poginulo više od 20 civila, od kojih 12 dece, dok je više od 150 meštana povređeno pri čemu je srušeno ili oštećeno više od 500 kuća. Portparol NATO Džejms Šej pokušao je da obmane javnost pričom o "jednoj bombi koja je promašila cilj", ali ga je demantovao izveštač američke TV mreže CNN koji je, na osnovu onog što je video na licu mesta, izjavio: "Nema nikakve sumnje, potpuno sam uveren, na osnovu onoga što vidim, da je ovde palo više od jedne bombe". Gađani su mostovi na Labu kod Mileševa, na Ibarskoj magistrali, na Kosanici kod Kuršumlije i most "25. maj" koji povezuje Bačku Palanku i Ilok. Put i pruga u Ibarskoj klisuri u delu od Kraljeva do Raške oštećena je na više mesta, do temelja je porušeno 50 kuća, razoreno je oko 500 domova u Ćupriji, hala sportova, zgrada „Elektrodistribucije“, robne kuće, dve srednje i jedna osnovna škola, vrtići i lokali. Sedam raketa ispaljeno je na kasarnu Vojske Jugoslavije u Topčideru.

28.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

"Tomahavk demokratija" nastavljena je bombardovanjem romskog naselja u Prizrenu  kada su poginula četiri lica, od kojih su tri žrtve bila deca. Oštećena je dečija bolnica i porodilište Kliničko bolničkog centra (KBC) "Dragiša Mišović. Uništen je novi most na Savi kod Ostružnice i repetitor u Krnjači, rezervoari "Jugopetrola" u Požegi. Na udaru su bili novosadska rafinerija i Novi Pazar, Smederevo, Požarevac, Podgorica, Ruma i Bar. Greškom NATO trudbenika raketa pala u predgrađe Sofije.

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
Seal_of_the_International_Court_of_Justice.png
Flag_of_NATO.svg.webp

Vlada Savezne Republike Jugoslavije podnela Međunarodnom sudu pravde u Hagu tužbu protiv zemalja NATO zbog neovlašćene upotrebe sile započete agresijom 24. marta 1999.

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Jugoslovensko ministarstvo za informacije saopštilo da je potpredsednik Savezne vlade Vuk Drašković smenjen zbog istupanja u javnosti suprotnog stavovima te vlade i narušavanja njenog ugleda, posle čega su ostavke podnela sva trojica ministara iz Srpskog pokreta obnove - Milan Komnenić, Milan Božić i Slobodan Nenadović.

29.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

S nekoliko projektila ispaljenih iz aviona NATO srušen  telekomunikacioni toranj na Avali. Taj objekat, viši od 200 metara, izgrađen 1965. bio je jedan od prepoznatljivih simbola Beograda. NATO je uništio Sarajevski most u Grdeličkoj klisuri. Saobraćaj je onesposobljen na Ibru i na Dunavu kod Beške. Gađani su i antenski stub u Borči i releji širom Srbije - toranj na Iriškom Vencu, Ovčar Gobelji i Crnom Vrhu.

30.april 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Napad NATO avijacije na civilne ciljeve u centru Beograda u kojima je poginulo najmanje 4 civila a ranjeno preko 50. Teško je ranjena Sofija Jovanović (23), koja je umrla šest dana kasnije, a u bombardovanju zgrada Ministarstva odbrane, Generalštaba Vojske Jugoslavije i zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije u najužem centru grada poginulo je najmanje troje ljudi, uključujući dvojicu mladića koji su zastali automobilom ispred semafora. Tom prilikom ranjeno je oko 40 civila, među njima i gradski sekretari za privredu i za inspekcijske poslove Nebojša Starčević i Ratko Bulatović. U vazdušnom napadu ranjeno je i više od 10 vatrogasaca i članova spasilačkih ekipa, pošto je desetak minuta posle prvog napada bombardovanje ponovljeno. Gađana je varoš Murino, most na reci Lim u opštini Plav u Crnoj Gori - šestoro poginulih civila od čega dve devojčice i jedan dečak, a četiri lica teško povređeno. U ovom napadu je bilo najviše stradalih civila od bombardovanja na teritoriji Crne Gore. NATO avijacija srušila most na Zapadnoj Moravi u Trsteniku, usmrtivši dvoje civila na njemu.

Maj 1999

01.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Napadom NATO avijacije na putnički autobus "Niš ekspresa" u selu Lužane kod Podujeva ubijeno 60 i povređeno 13 civila. U putničkom autobusu "Niš-ekspresa" prepolovljenom projektilom iz NATO aviona dok je prelazio most u Lužanima, 18 kilometara severno od Prištine, ubijeno je najmanje 60 ljudi, uključujući 15 dece. Most nije uništen, a napad je izveden oko podneva, pri potpuno vedrom vremenu, što znači da su piloti jasno videli šta gađaju. Vozila hitne pomoći gađana su oko 50 minuta potom i pri tom je teško ranjen jedan lekar. Srušen je trstenički most na Zapadnoj Moravi, poginulo jedno lice. Gađani su Trstenik i tehničko remontni zavod u Čačku. Bombardovano selo Jablanica, opština Prizren. Poginula 2 lica a teške telesne povrede zadobilo 16 lica. Bombardovano naselje Kula u Prizrenu gde je poginulo 7 lica a 15 zadobilo teške telesne povrede.

02.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Vojska Jugoslavije objavila da je kod sela Nakučani nedaleko od Šapca pao američki lovac "F-16" pogođen vatrom protivvazdušne odbrane VJ. Pilot Dejvid Goldfejn spašen od strane spasilačkih ekipa američke vojske. NATO je istog dana priznao i gubitak aviona "Harijer", koji se dan ranije srušio u Jadran, četrdesetak kilometara od italijanskog grada Brindizi, a zvanično je objašnjeno da je ta letilica, iz sastava američkih snaga stacioniranih u Makedoniji, pala tokom "vežbe", dok je prinudno sletanje pogođenog aviona "A-10" na njivu pored piste skopskog aerodroma pripisano "tehničkim problemima".

Zbog delovanja specijalnih materija koje izazivaju kratke spojeve na meži visokog napona (grafitne bombe) na termoelektranama "Nikola Tesla" u Obrenovcu i "Kostolac" u Kostolcu, došlo je do raspada elektroenergetskog sistema Srbije. Bez struje su ostali Beograd, cela Vojvodina, svi gradovi Pomoravskog okruga, Niš, Kragujevac, Smederevo, Valjevo i drugi gradovi, kao i delovi Republike Srpske koji se napajaju iz navedenih termoelektrana. Zbog havarije mnogi gradovi su ostali i bez vode. Brzom intervencijom stručnih ekipa elektrodistribucije Srbije obnovljen je rad celog sistema. Porušeni su mostovi na Rasini i Južnoj Moravi, izazvan požar u rafineriji nafte u Novom Sadu. Napadnut je autobus kraljevačkog "Autotransporta", a dvoje dece ostalo je bez noge. U napadu NATO aviona na Kosovsku Mitrovicu poginulo najmanje dvoje i ranjeno 35 civila, a u Sremskoj Mitrovici je u dvorištu svoje kuće gelerom od avionske bombe ubijena jedna žena.

Na osnovu naredbe predsednika SRJ Miloševića, oslobođena su trojica američkih vojnika zarobljena 33 dana ranije unutar teritorije Srbije (SRJ) uz granicu sa Makedonijom.

velika britanija.gif
flag-england-silk-600w-1120079834.webp

Umro britanski pozorišni i filmski glumac Oliver Rid,  poznat po mačo imidžu i poročnom načinu života. (Rođen: London/Engleska/Ujedinjeno Kraljevstvo 13.februar 1938. - Umro: Valeta/Malta 02.maj 1999.) Zapažene uloge ostvario je u filmovima The Trap (1966), u Oskarom nagrađenom mjuziklu Oliver! (1968) gdje je tumačio ulogu Bilija Sajksa, Zaljubljene žene (1969), Hanibal Bruks (1969), Đavoli (1971), kao Atos u filmu Tri musketara (1973), Tomi (1975), Lav iz pustinje (1981), Castaway (1986), Avanture Barona Mihauzena (1988), Smešne kosti (1995) i Gladijatora (2000). Za ulogu Antonija Proksima, starog, grubog trenera gladijatora u filmu Ridlija Skota Gladijator (2000) posthumno je nominovan za nagradu BAFTA za najboljeg glumca u sporednoj ulozi. Na vrhuncu karijere, 1971. Britanci su ga izabrali za petu najpopularniju zvijezdu na bioskopskim blagajnama. Ridov problem sa alkoholom je bio poznat i široj javnosti. Poznato je njegovo prijateljstvo s Kitom Munom iz grupe Hu, s kojim je imao "alkoholne maratone" zbog kojih su ih producenti mjuzikla "Tomi" morali držati u različitim hotelima kako se ne bi opijali i upropastili snimanje. Oliver Rid preminuo je u popodnevnim časovima 2. maja 1999. od posljedica srčanog udara tokom pauze od snimanja filma "Gladijator" u Valeti na Malti. Prema svedocima, on je popio osam pinti nemačkog lager piva, desetak čašica ruma, pola boce viskija i nekoliko čašica Henesi konjaka, u takmičenju ko može više popiti sa grupom mornara sa broda HMS Cumberland koji su došli u lokalni pab. 

003.jpg
1938-1999
vreme.png

61

03.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Kasetne bombe izbačene iz aviona NATO usmrtile najmanje 20 i ranile 43 osobe u autobusu kod Savinih Voda u blizini Peći. To područje je više od dva sata zasipano kasetnim bombama, pa su ranjeni i pripadnici spasilačkih ekipa. Portparol NATO Džejms Šej izjavio je da NATO nema ništa s napadom na autobus, što su porekli očevici, a nemačka televizija ARD je nepobitno dokazala da su na autobus bačene kasetne bombe CBU-87/B, prikazavši i upaljač FZU-39/B nađen kod pogođenog autobusa, koji se koristi samo uz navedeni tip kasetne bombe. Bombardovani brdo Straževica u naselju Rakovica i područje oko Batajnice. Od posledica napada na dalekovode grafitnim bombama ponovo došlo do delimičnog raspada elektroenergetskog sistema, zbog čega mnogi gradovi ili delovi gradova nemaju struju i vodu.

NATO avioni razorili zgradu novosadske Radio-televizije.

04.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

U vazdušnoj bici protiv četiri NATO aviona na nebu iznad Valjeva u avionu „Mig-29“ poginuo pilot potpukovnik Milenko Pavlović,  komandant 204. lovačkog avijacijskog puka u Batajnici. Na radio vezi zabeležene su njegove poslednje reči u neravnopravnoj borbi: „Imam ih, imaju i oni mene“... Posmrtno je unapređen u čin pukovnika.

Flag_of_NATO.svg.webp
bugarska.gif
rumunija.gif

Skupština Bugarske odobrila avionima NATO korišćenje bugarskog vazdušnog prostora u agresiji na Srbiju (SRJ), isto postupila i Rumunija, ali su rumunski aerodromi, zbog tehničke neopremljenosti, bili neupotrebljivi.

05.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
grčka.gif

NATO avijacija između Kačanika i Uroševca usred dana gađala konvoj "Lekara sveta" - vidno obeležen znacima Crvenog krsta i grčkim zastavama - koji je prevozio pomoć prištinskom Kliničko-bolničkom centru prikupljenu u Grčkoj, a samo pukim slučajem nije nastradao niko od trojice lekara i trojice vozača kamiona.

Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Na severu Albanije srušio se američki helikopter AH-64 "Apač" i oba pilota su poginula, a NATO je saopštio da se nesreća dogodila zbog kvara motora tokom "rutinske vežbe". "Kvar" je najverovatnije bio posledica dejstva protivvazdušne odbrane Vojske Jugoslavije. "Apači", bučno najavljeni kao "ubice tenkova", na kraju nisu ni upotrebljeni u NATO agresiji na Srbiju (SRJ).

06.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Nato bombardovanjem srušen železnički most kod Vatina na pruzi Beograd - Bukurešt. Pogođena su skladišta "Jugopetrola" i "Energogasa". Napadnut je niški aerodrom, gađane instalacije "Jugopetrola" kod Negotina.

07.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

NATO avijacija sa pet projektila razorila zgradu ambasade Kine u Beogradu, usmrtivši troje kineskih novinara - ranjeno najamnje 20 ljudi. Istog dana jedan civil je izgubio život prilikom bombardovanaja hotela „Jugoslavija“. Prethodno je NATO avijacija, kao što je to činila i tokom prethodnih pet dana, onesposobila ključne trafo stanice na širem područiju Beograda, izazvavši delimični raspad elektroenergetskog sistema u Srbiji. 

U centru Niša poginulo 16 civila a više od 70 je ranjeno od eksplozija kasetnih bombi bačenih iz NATO aviona. NATO avioni su bacili kasetne bombe, zabranjene prema ženevskim konvencijama i za napade na vojne ciljeve, nešto pre podneva, na isključivo civilne ciljeve, stambene zgrade u blizini gradske pijace i Kliničkog centra u strogom centru Niša.  

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Kod Lipljana pronađeno telo Fehmija Aganija, najbližeg saradnika Ibrahima Rugove, lidera kosovskih Albanaca. Zvanično saopštenje je glasilo „da ga je ubila tzv. OVK“ pošto se protivio njihovim terorističkim metodama. Međutim usledili su demanti i OVK i najbližih članova porodice Aganija. 

08.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Avioni NATO srušili do temelja zgradu glavne pošte u centru Užica, već oštećenu u napadu 16 dana ranije. Istog dana prilikom bombardovanja civilnih ciljeva u Nišu ubijeno dvoje ljudi. Na meti su bili radio i televizijski repetitori na Kosmaju i Rudniku. Bombardovana Ćuprija, pogođen most autoputa preko Velike Morave. NATO je, navodno greškom,raketirao područje kod granice između Bosne i Hercegovine i Crne Gore u mestu Grab. Na sreću,nije bilo mrtvih, ali je oko 30 kuća do temelja uništeno.

Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

Tekstovi izveštača iz Albanije prvi put od početka agresije NATO na Srbiju (SRJ) podvrgnuti otvorenoj američkoj vojnoj cenzuri. Odluka je među stranim novinarima protumačena kao pokušaj NATO da neutrališe neprijatne tendencije u medijima zbog serije „grešaka“ i civilnih žrtava.

09.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

NATO gađao humanitarni konvoj iz Rumunije. Razorena je pošta u Užicu, oštećen Dom zdravlja, ponovo je na meti bio valjevski "Krušik". Beograđani su proveli noć bez uzbune, prvi put od početka kampanje NATO protiv SRJ.

10.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Dve ulice potpuno izbrisane sa mape Medoševca kod Niša, posle bombardovanja tog sela. Do temelja je porušeno 20 kuća, a više od 100 je onesposobljeno za stanovanje. Usmrćeno četvoro civila prilikom bombardovanja industrijske zone Čačka udaljene nepun kilometar od centra grada. Prilikom bombardovanja industrijske zone Čačka brojne kuće su porušene su do temelja. Na meti su bili "Prva iskra" u Bariču i televizijski i radio predajnik na Crvenom selu kod Subotice.

11.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Usmrćeno sedmoro civila na različitim lokacijama u Srbiji bombama NATO aviona. Prilikom bombardovanja mosta preko Južne Morave u Vladičinom Hanu, poginulo je dvoje učenika gimnazije. Kasetne bombe zabranjene međunarodnim konvencijama su usmrtile dvoje civila u Nišu. U selu Staro Gacko kod Lipljana, isti tip bombi usmrtio je četvorogodišnju devojčicu i jedan stariji bračni par. NATO bombardovao Niš, kada su povređeni potpredsednik Socijalističke partije Srbije Dušan Matković, potpredsednik Veća republika Savezne skupštine Gorica Gajević i smrtno stradao pripadnik MUPa Republike Srbije Goran Aleksić, vršeći svoju dužnost. Oštećen je železnički most kod Žitorađe, bombardovani mostovi u Grdeličkoj klisuri. Srušen je most na Limu u Murinu. Bombardovan je Vladičin Han i most na Južnoj Moravi, a život su izgubila dva lica.  

12.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

NATO je Niš gađa,14 civila je povređeno. Kasetne bombe pale u reku Lim, a jedna oštetila desnu traku magistralnog puta u pravcu ka Užicu. U tom trenutku su prolazila tri teretna kamiona, koja su zapaljena. Četiri osobe su poginule, a dve povređene.

13.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Avioni NATO srušili pokretni most u Vrbasu na Velikom bačkom kanalu. Istovremeno su visokoprovodljivim grafitnim bombama ponovo gađana postrojenja Elektroprivrede Srbije, zbog čega su bez struje ostali Niš, Pirot, Kuršumlija, Aleksinac, Prokuplje, Leskovac, Šabac i delovi Beograda, Novog Sada i više mesta u Vojvodini.

francuska.gif
Flag_of_NATO.svg.webp
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

nato bombardovanje srj

Francuski pisac i filozof Režis Debre optužio NATO u otvorenom pismu predsedniku Francuske Žaku Širaku za zločine nad civilima i osporio "ključni razlog" za agresiju na Srbiju (SRJ) jer tokom boravka na Kosovu i Metohiji nije našao nikakve dokaze navodnog genocida nad Albancima.

ddfgff.png
Flag_of_NATO.svg.webp
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

nato bombardovanje srj

Međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava "Hjuman rajts voč" optužila NATO da krši međunarodno ratno pravo, povodom agresije na Srbiju (SRJ) i da se stalno povećava broj ubijenih civila i razorenih civilnih objekata, mada je agresija otpočela pod izgovorom "zaštite ljudskih prava".

14.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

U napadu NATO avijacije na izbegličku kolonu kosovskih Albanaca kod sela Koriša u blizini Prizrena ubijeno 87 civila, najviše dece.  Avijacija NATO je sa osam razornih bombi na izbegličku kolonu kosovskih Albanaca koji su se vraćali kućama, kod sela Koriša u blizini Prizrena ubila 87 civila, među kojima je bilo više od polovine dece između šest meseci i 10 godina. NATO je koristio termovizuelne bombe koje posle udara razvijaju visoku temperaturu i do 2.000 stepeni Celzijusa, koje mogu topiti i kamen. Dan kasnije NATO je priznao napad, izrazivši "duboko žaljenje" zbog civilnih žrtava, uz saopštenje da je napadnut "legitimni vojni cilj". Niš je bombardovan osmi dan zaredom, 26. put od početka NATO agresije na Srbiju (SRJ) uz ponovnu upotrebu kasetnih bombi.

15.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Prvi put od početka agresije NATO na Srbiju (SRJ) iz vazduha napadnuto područje opštine Bor u kojoj su na meti bili trafo-stanica i skladište "Jugopetrola". Gađani su i civilni ciljevi u Beogradu, Pančevu, Smederevu, Novom Sadu, Požarevcu, Kragujevcu, Čačku, Boljevcu, Kuršumliji, Uroševcu, Kosovskoj Mitrovici, Prizrenu, Peći, Đakovici, Dečanima.

16.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Bombardovana trafostanica Rudarsko topioničarskog basena „Bor“. Pogođena su postrojenja „Jugopetrola“, trafostanica u krugu smederevskog „Sartida 1913“, rezervoar benzinske pumpe na zrenjaninskom putu. U Gori na Kosmetu raketirani su televizijski repetitor, fabrika lekovitog bilja, farma ovaca i magacin hrane.

17.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

U napadu na Bor poginulo jedno lice. Srušen nadvožnjak na auto-putu Beograd - Niš. Na Preševo ispaljeno 12, a na Leskovac tri projektila. Novi napadi na BatajnicuFrušku goruSmederevoVeliku PlanuPrahovoAerodrom Ponikve i Gnjilane. Bombardovane su kragujevačke „Šumarice“ i uništene kupole koje su simbol stradanja 7.300 nedužnih žrtava Drugog svetskog rata. NATO je sa dva projektila gađao skladište „Jugopetrola“ na Čukarici, a na meti je bio i Surčin. U napadu na valjevski „Krušik“ jedno lice poginulo, a 13 povređeno. U bombardovanju borskog „Jugopetrola“ jedno lice poginulo. NATO rakete oštetile su Duvansku industriju, štampariju „Nova Jugoslavija“ i autobusku stanicu u Vranju. Raketiran most na Južnoj Moravi u Vladičinom Hanu, gde su oštećene kuće, škole, vrtić, a pogođen je i most kod Velikog Orašja.

izrael.gif

Izbore u Izraelu dobio vođa Laburističke partije Ehud Barak, čime je okončana trogodišnja vladavina premijera Benjamina Netanjahua, lidera desničarskog Likuda, što je značilo novi podstrek mirovnom sporazumu Izraela s Palestincima.

18.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Nemačka suspendovala letove bespilotnih aviona dan pošto je oborena i četvrta njena letelica za izviđanje.

19.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Prilikom bombardovanja Gnjilana poginula su četiri civila, a 16 je lakše povređeno. Oko 1:00 posle ponoći,raketirano je Sevojno. Jedna osoba je izgubila život,a 7 je povređeno. Od detonacije su razbijena stakla na okolnim kućama. Takođe bombardovani aerodrom Batajnica, fabrika "Prva iskra" u Bariču i hangar na starom obrenovačkom drumu.

20.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Tokom bombardovanja kliničko-bolničkog centra „Dr Dragiša Mišović“ u Beogradu ubijena tri pacijenta i jedan radnik, a ranjeno više pacijenata. Razorena je Neurološka klinika, a od eksplozije demolirane i zgrade Centra za dečje plućne bolesti i tuberkulozu i Ginekološko-akušerska klinika. U trenutku napada u toku su bila četiri porođaja. Dve trudnice su lakše povređene, a bebe evakuisane u druge bolnice. Poginulo je i sedam gardista Vojske Jugoslavije koji su se nalazili ispred klinike. Razorena je Neurološka klinika, a od eksplozije demolirane i zgrade Centra za dečje plućne bolesti i tuberkulozu i Ginekološko-akušerska klinika. Napad je potom u središtu NATO u Briselu opisan kao "greška", uz tvrdnju da je reč samo o jednoj laserski vođenoj bombi koja je eksplodirala "oko 500 metara od centra ciljanog područja".

Protivavionci 250. brigade protivvazdušne odbrane Vojske Jugoslavije - koji su nepuna dva meseca ranije oborili američki "F-117A" - pogodili su iznad Surčina kod Beograda, na 5.000 metara visine, "veliki cilj", koji se potom srušio u Spačvansku šumu u Hrvatskoj, objavili su kasnije srpski mediji. Prema tom izvoru, prateći radio saobraćaj u vazduhu VJ je saznala da je oboren famozni strateški bombarder "B-2A", što su u proleće 2000. potvrdili i ruski obaveštajni izvori. Navodno je reč o prvoj iz serije najskupljih letilica američkog ratnog vazduhoplovstva nazvanoj "Duh Misurija", "stelt" (nevidljive) tehnologije kao i "F-117A", predatoj u decembru 1993. 509. bombarderskom Vingu u bazi Vajtmen. "Duh Misurija", koji je 13 dana ranije razorio kinesku ambasadu u Beogradu, pogođen je pri povratku u grupi s još dva aviona, s kojima je razorio bolnicu "Dr Dragiša Mišović". NATO o tome ništa nije saopštio.

21.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Bombardovan kazneno-popravni dom u Istoku, usmrtivši desetine zatvorenika i radnika te ustanove. Termoelektrane „Drmno“ kod Kostolca i „Kolubara“ u Velikim Crljenima, kao i rejon oko hidroelektrane Bajine Bašte takođe su bile na meti. Neprijatelj je koristio specijalna visokoprovodna vlakna za izazivanje kratkih spojeva. Bombardovani su ciljevi u okolini Beograda, Lipovica, Rakovica, Resnik, Batajnica i šire područje Avale, a sa dva projektila pogođeno je skladište „Jugopetrola“ u Radničkoj ulici. Bombardovani su Sombor, Sremska Mitrovica, a ispaljeno je najmanje 30 projektila na civilne objekte širom Kosmeta, kao i na civilni aerodrom Ponikve.

22.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Avioni NATO bombardovanjem  onesposobili termoelektranu "Kolubara" u Velikim Crljenima, ranivši tom prilikom 12 radnika elektrane. Oštećene su mnoge kuće u Somboru, uništen most na Starom Begeju kod Starog Dvora, na Šabac je bačeno 10 bombi i pritom je pogođen deo kasarne u širem centru grada i u tom napadu je nastradala jedna osoba, granatirani Makiš i Borča.

Najmanje sedam pripadnika tzv. OVK poginulo na severu Albanije, u blizini granice Srbije (SRJ), od bombi izbačenih iz NATO aviona. U središtu NATO u Briselu incident je opisan kao "slučajna greška", jer su piloti mislili da gađaju "srpske položaje". Širom Kosmeta ispaljeno je oko 100 projektila. 

23.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Veliki deo Srbije ostao je bez električne energije posle bombardovanja TE "Kolubara", TE "Nikola Tesla" i TE "Drmno". NATO avioni pogodili razornim projektilima najveće razvodno postrojenje i trafo-stanicu u termoelektrani "Nikola Tesla" A kod Obrenovca i postrojenja Elektroprivrede Srbije za prenos električne energije u Nišu, Novom Sadu i Drmnu kod Kostolca, zbog čega je 70 odsto potrošača u Srbiji ostalo bez struje. Mnogi delovi Beograda, Novog Sada i Niša kao i drugih gradova ostali su i bez struje i bez vode. U Đakovici život je izgubilo jedno, a ranjeno 29 ljudi. 

24.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Elektroenergetska postrojenja kod Kostolca, Novog Sada i Niša ponovo su pogođena, čime je građanima uskraćena mogućnost da zadovolje najelementarnije životne potrebe za vodom, hlebom i lečenjem. Ponovo gađana zgrada MUP-a Srbije u ulici Kneza Miloša. Gađano brdo Straževica u Rakovici, dalekovod kod Obrenovca i područje Batajnice.

25.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Pogođena nova zgrada republičkog MUP-a u Beogradu . Na meti NATO bili su dalekovodi obrenovačke termoelektrane. Raketiran je emisioni centar Radio Beograda u Zvečki kod Obrenovca, Makiš i Batajnica. U okolini Kraljeva oštećeno više kuća. Izvršeni su žestoki udari po Novom Pazaru, kao i po celom Kosmetu. Na meti su bili Obrenovac, Makiš, Batajnica, Rakovica, MUP u ulici Kneza Miloša u Beogradu. Gađan je predajnik RTS i Radio Jugoslavija u Zvečkoj kod Obrenovca.

26.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

U napadu na Makiš, avijacija NATO pakta je prvi put od početka agresije na Srbiju (SRJ) koristila kasetne bombe na širem području Beograda, u selu Ralja raketa je pogodila jednu kuću, usmrtivši 29-godišnju ženu i njeno dvoje dece od četiri i osam godina, a dva deteta su ubijena i u bombardovanju sela Radoše na Kosovu i Metohiji. Gađano područje Rakovice gde je pogođen servis fabrike "21. maj". Bombardovana područja Makiša, Ostružnice, Batajnice i Zuca. Dva projektila, koja nisu eksplodirala, pala na Novi Beograd i Vračar. Tri lica su poginula, a dva ranjena u bombardovanju Kosovske Vitine. Gađan je i civilni aerodrom „Slatina“. Ponovljen je napad na zgradu televizije Novi Sad. U 22,40 sa 9 avio-bombi pogođena karaula „Jamena“ iz sastava 14. graničnog bataljona Beogradskog Korpusa iz Šida. Tom prilikom je poginuo vojnik Bogdanović Mirko a 2 vojnika su teže povređena. Načinjena je velika materijalna šteta.

27.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Najmanje dva civila su poginula, a 10 lica povređeno u napadu na Aleksinac. Ispaljeno je sedam projektila na privatne kuće i industrijsku zonu grada. Pogođene su trafostanice u Leštanima i u Bežanijskoj Kosi. Prilikom bombardovanja Ćenovačkog mosta na Jablanici kod Lebana tri osobe su poginule.

sudhag.png
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Haški tribunal potvrdio tokom agresije NATO na Srbiju (SRJ) da je podigao optužnicu protiv Slobodana Miloševića, tada predsednika SRJ, kao i više njegovih saradnika.

29.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Sa više od 10 projektila gađan je centar Ćuprije. Na Kosovsku Vitinu bačene su 22 bombe. Oštećene su železnička i autobuska stanica, dve robne kuće i pogon „Froteksa“ u Užicu, televizijski predajnik i Ponikve, Vršac, Kuršumlija i centar Novog Sada. Pogođen deo Ibarske Magistrale kod Lipovičke šume. Zbog velikog broja drveća u okolini, požar se rasplamsao. NATO je ponovio napad nepunih 30 minuta kasnije, kad su dva vatrogasca povređena.

Američki „Diskaveri“ postao prvi „spejs šatl“ koji je pristao na Međunarodnu kosmičku stanicu.

30.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Ubijeno najmanje 11 civila prilikom rušenja mosta preko Velike Morave kod Varvarina, od strane NATO aviona koji su ispalili četiri projektila na most za manje od pet minuta. Među ubijenima bila je i Sanja Milenković (16), koja je važila za jednog od najtalentovanijih mladih matematičara u svetu. Napad je otpočeo u 13:25 časova pri vedrom vremenu. Most je zbog pijačnog dana u Varvarinu bio pun ljudi. U istom napadu ubijen je i protojerej stavrofor Milivoj Ćirić, prva žrtva NATO agresije među sveštenstvom Srpske pravoslavne crkve, koji je usmrćen na pragu obližnjeg hrama Uspenja Presvete Bogorodice. Ubijen Nebojša Radojević, jedan od vozača konvoja britanskih, italijanskih i portugalskih novinara na putu Prizren-Brezovica napadnutog od strane NATO avijacije. Tom prilikom ranjeno je dvoje ljudi.

belorusija.gif

U Minsku poginulo 54 ljudi u stampedu nekoliko hiljada mahom mladih žitelja glavnog grada Belorusije, koji su po okončanju koncerta rok muzike jurnuli na ulaz stanice podzemne železnice da bi se zaštitili od iznenadne provale oblaka.

31.maj 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Dvadesetak projektila ispaljenih iz aviona NATO na stambene zgrade u centru Novog Pazara usmrtilo 23 civila, uključujući dvogodišnjeg Marka Simića. Civilni ciljevi gađani su i u drugim mestima širom Srbije, poput visokonaponskih postrojenja Elektroprivrede Srbije u Nišu, Novom Sadu i Beogradu, postrojenja u termoelektrani "Nikola Tesla" u Obrenovcu i dalekovod između Obrenovca i Beograda, posle čega je više miliona ljudi ostalo bez struje.

U Surdulici  direktnim pogocima avijacije NATO razorene Specijalna bolnica za plućne bolesti i Dom staraca, pri čemu je ubijeno 20 civila. Raketirane privatne kuće u Ripnju i Volginoj ulici na Zvezdari. Poginula je jedna osoba, dok je devet lica povređeno. Na meti je bio i predajnik Radio Beograda u Zvečkoj kod Obrenovca, po ko zna koji put su na udaru bila elektroenergetska postrojenja, a projektili su padali i po rejonu sela Velika Moštanica. Uništeno je i teško oštećeno više od 100 grobova i nadgrobnih spomenika na pravoslavnom groblju u Prištini.

Jun 1999

01.jun 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Poginuo srpski general-pukovnik pilot Ljubiša Veličković, jedini general koji je poginuo tokom agresije NATO na Srbiju (SRJ) 1999. Obavljao je sve letačke i najodgovornije komandne dužnosti u Ratnom vazduhoplovstvu i Protivvazdušnoj odbrani JNA i VJ i prvi je Srbin koji je leteo avionom "Mig 29". Bio je nastavnik letenja, komandant letačke eskadrile, puka i korpusa, sekretar Savezne direkcije za kontrolu letenja, načelnik Generalštabne škole VJ, načelnik Sektora za RV i PVO Generalštaba VJ i komandant RV i PVO VJ. U trenutku pogibije prilikom obilaska jedinica na prvoj liniji, obavljao je dužnost pomoćnika načelnika Štaba Vrhovne komande za RV i PVO VJ.

NATO je ponovo bombardovao Novi Pazar - od bombe koja je pala na jednu stambenu zgradu poginulo 13. ljudi.  Pogođena je Kikinda pri čemu je oštećena kasarna, međunarodna pruga Kikinda - Temišvar i izvestan broj kuća. Bombardovana je i šira okolina Beograda.

02.jun 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

NATO avioni su raketirali glavnu gasnu stanicu u Srbobranu, posle čega su bez osnovnog energenta ostali svi vitalni gradski sistemi. Pogođen je predajnik RTS između Srbobrana i Siriga, srušen je repetitor Televizije Kraljevo na planini Kotlenik, a u selu Lipe kod Smedereva NATO je pogodio privatnu kuću i ranio dvoje dece.

03.jun 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Mesna zajednica „Ravna Reka“ u opštini Despotovac raketirana je sa četiri projektila. Srušen je most na Belom Drimu koji povezuje đakovičku opštinu sa orahovačkom i prizrenskom.

un.gif
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

nato bombardovanje srj

Predsednik SRJ Slobodan Milošević prihvatio mirovni predlog koji su u Beograd doneli međunarodni posrednici Marti Ahtisari i Viktor Černomirdin. Odmah potom Skupština Srbije je na vanrednoj sednici usvojila Dokument za postizanje mira, odnosno plan SAD, Evropske unije i Rusije o dolasku međunarodnih snaga, pod mandatom Ujedinjenih nacija, na Kosovo i Metohiju. Prihvatanje ovog dokumenta bilo je preduslov da se prekine agresija NATO na Saveznu Republiku Jugoslaviju.  

nigerija.gif

Sazvano zasedanje nove skupštine Nigerije, čime je posle više od 15 godina okončana vladavina vojnim dekretima u ovoj najmnogoljudnijoj državi afričkog kontinenta.

Evropski savet  bira Havijera Solanu, generalnog sekretara NATO, za Visokog predstavnika EU za Zajedničku spoljnu i bezbednosnu politku.

05.jun 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp
albanija.gif

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Ubijeno petoro radnika Zdravstvenog centra u Prizrenu monobacačkom vatrom sa teritorije Albanije. Poginuli su jedna žena i četiri muškarca čije je vozilo pogođeno nadomak sela Planeja u koje su se uputili sa ciljem pružanja hitne medicinske pomoći povređenima.

07.jun 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Avijacija NATO sa sedam projektila uništila farmu ovaca Podgorac kod Boljevca ubiši troje civila među kojima i dve žene. Istog dana napadnuti su ciljevi u Pančevu, Beogradu, Vrdniku, Rumi, Kraljevu, Jagodini, Ćupriji, Gornjem Milanovcu, Sjenici, Podujevu, Peći, Suvoj Reci, Prištini, Štrpcu, Kosovskoj Vitini, Gnjilanu, Dečanima, Đakovici, Vučitrnu, Štimlju, Dragašu. Avijacija NATO bombardovala novosadsku rafineriju nafte sa više od 100 bombi. Ubijen Milan Bajić radnik „Novkabela“ u novosadskom naselju „Šangaj“, na kućnom pragu. 

09.jun 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

U Kumanovu potpisan Sporazum o vojno-tehničkoj saradnji između VJ i Ujedinjenih nacija o povlačenju jugoslovenskih snaga bezbednosti sa Kosova i Metohije i ulasku međunarodnih mirovnih trupa na Kosovo.  Generali VJ Svetozar Marjanović i Obrad Stevanović i general Majk Džekson potpisali su, u Kumanovu, Vojno-tehnički sporazum kojim je određen rok od 11 dana za povlačenje snaga VJ i policije Srbije sa Kosova i Metohije, umesto kojih su u južnu srpsku pokrajinu došle jedinice Kfora, većinom iz zemalja NATO. Narednog dana agresija NATO na Srbiju (SRJ) je prekinuta i usvojena je rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN.

 

Obzirom da je namera evroatlantista bila okupacija celokupne teritorije SRJ i koju su nameravali ostvariti nakon samo par dana bombardovanja, pogrešno procenjujući da će vlada SRJ brzo proglasiti i priznati poraz, a ostvarili su nakon zločinačkog i bestijalnog, neprekidnog  bombardovanja tokom  78 dana povlačenje gotovo neoštećene vojske SRJ sa Kosova i Metohije i kontrolu južne srpske pokrajine od strane vojnih snaga UN-a koja rezolucijom ostaje u sastavu SRJ, može se reći da nisu uspeli ostvariti svoj glavni cilj. A ako se uzme u obzir da je čak 19 vojski članica NATO učestvovalo u kukavičkom napadu na samo jednu državu, SRJ (Srbija i Crna Gora) je svakako ostvarila moralnu pobedu na sramotu i obraz ove alijanse i sive zapadnjačke eminencije koja stoji iza ovog zločina. Ono u čemu su uspeli jeste  temeljno uništavanje privrednih objekata i ubijanje nevinih civila. 

Štab civilne zaštite teritorijalne uprave Niš saopštio da je tokom NATO agresije u Nišu i okolini tog grada, pri čemu su korišćene i zabranjene kasetne bombe, ubijeno 35 i ranjeno više od 500 civila, a da je civilnim objektima, uključujući porodične kuće, fabrike, saobraćajnice, školske i zdravstvene ustanove, nanesena materijalna šteta od oko 1,5 milijardi dolara.

10.jun 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp

nato bombardovanje srj

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Poslednji projektili NATO - 79. dana agresije na Srbiju (SRJ) - pali su nešto posle 13 časova u području sela Kololeč kod Kosovske Kamenice, a ubrzo potom generalni sekretar NATO Havijer Solana saopštio je da bombardovanje prestaje. Prve jedinice Vojske Jugoslavije su, na osnovu Vojno-tehničkog sporazuma potpisanog dan ranije u Kumanovu, počele povlačenje sa Kosova i Metohije, a kasnije istog dana Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija je, uz uzdržan glas NR Kine, usvojio rezoluciju 1244 kojom je legalizovan dolazak međunarodnih vojnih snaga u južnu srpsku pokrajinu.

Prekid vazdušnih napada NATO alijasne na SR Jugoslaviju nakon uspešno okončanih diplomatskih pregovora. Na Kosovu je predviđen početak međunarodne mirovne misije (KFOR). Bežeći od bombi NATO, Srbiju je od početka agresije napustilo blizu 800.000 ljudi, uglavnom Albanaca, a još 200.000 spas je potražilo u Šumadiji, Vojvodini i drugim krajevima republike. Prema podacima UNHCR-a i Hjuman Rajts Voča, za vreme bombardovanja je više od 800.000 Albanaca napustilo teritoriju Kosova i Metohije, a pripadnici jugoslovenske vojske, policije i paravojnih formacija su optuženi za sprovođenje sistematskih zločina, progona i masovnih ubistava. Prema navodima iz ovih optužbi, preko 80 % celokupnog stanovništva Kosova i Metohije i oko 90 % Albanaca je bilo primorano da napusti domove.

Broj civilnih žrtava u NATO bombardovanju još uvek nije precizno utvrđen a dosadašnje procene variraju u zavisnosti od izvora. Prema srpskim izvorima od posledica NATO bombardovanja poginulo je između 1200 i 4000 civila (najčešće se navodi oko 2500). Prema tvrdnjama Hjuman Rajts Voč-a poginulo je između 489 i 528 civila. Među poginulim civilima bilo je najmanje 81 dete. Teže i lakše je ranjeno oko 6.000 civila, među njima 2.700 dece.

Prema većoj proceni tadašnje vlasti materijalna šteta naneta SRJ, prvenstveno Srbiji, u vreme NATO bombardovanja iznosi oko 100 milijardi američkih dolara, ali G-17 (grupa od sedamnaest nezavisnih ekonomista, kasnije deo političke opozicije aktuelnoj vlasti) dala znatno manju procenu da je naneta šteta SRJ od oko 30 milijardi dolara. U bombardovanju je uništeno i oštećeno 25.000 stambenih objekata, onesposobljeno 470 km puteva i 595 km pruga. Oštećeno je 14 aerodroma, 19 bolnica, 20 domova zdravlja, 18 dečjih vrtića, 69 škola, 176 spomenika kulture i 44 mosta, dok je 38 razoreno. Treba posebno napomenuti uništenje dve rafinerije nafte (u Pančevu i Novom Sadu), rušenje Avalskog tornja, zgrade Radio-televizije Srbije, petrohemije u Pančevu, bombardovanje mostova u Novom Sadu, fabrike automobila Zastava iz Kragujevca, Duvanske industrije u Nišu, ambasade Narodne Republike Kine i mnoge druge civilne ciljeve.

Posledice NATO bombarodvanja se osećaju i dan danas. Nato je ispaljenim projektilima sa osiromašenim uranijumom bacio čak 15 tona ovog radioaktivnog materijala na Srbiju. Godine 2015. objavljeno je da je Srbija prva zemlja u Evropi po smrtnosti od malignih tumora što se dovodi u vezu upravo sa osiromašenim uranijumom. Primera radi u Srbiji se do 1999. registrovalo između 15.000 i 20.000 novih slučajeva raka, da bi taj broj već 2004. dostigao cifru od 30.000 novih bolesnika. Nakon potpisivanja Kumanovskog sporazuma i dolaska KFOR-a, Kosovo i Metohiju je zajedno sa vojskom napustilo više od 200.000 Srba i drugih nealbanaca. Preostali Srbi su ostali da žive na severu Kosova i u izolovanim enklavama. Prema izveštaju Hjuman Rajts Voča, pripadnici nacionalnih manjina su bili lišavani slobode i izloženi nasilju, što je u većini slučajeva imalo političku pozadinu u vidu želje da se ukloni nealbansko stanovništvo, kao i da su jedinice OVK bile odgovorne za nasilje nad civilima tokom i posle 1999. Progoni srpskog stanovništva su se vršila u kontinuitetu nakon dolaska vojnika KFOR-a koji to nisu sprečavali. Najveći pogrom Srba sa Kosmeta dogodio se 17.marta 2004.godine. I nakon 25 godina od bombardovanja  Srbi i ostali nealbancni su na Kosovu i Metohiji gotovo potpuno obespravljeni i žrtve terora zvaničnih albanskih vlasti Kosova. Iako je Kosmet po rezoluciji UN-a 1244 i dalje sastavni deo Srbije, zapadni svet koji je i bombardovgao SRJ je isposlovao proglašenje nezavisnosti Kosova od Srbije februara 2008.godine nagradivši Albance za počinjeno etničko čišćenje Srba. Nezavisnost i dalje ne priznaju mnogobrojne države sveta među kojima su i najveće poput Rusije, Kine, Indije i mnogih drugih.

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

nato bombardovanje srj

Predsednik SRJ Slobodan Milošević  saopštio da je tokom agresije NATO poginulo 462 pripadnika Vojske Jugoslavije i 114 policajaca, kao i "da je zemlja odbranjena i da je sačuvan njen suverenitet i teritorijalni integritet".

un.gif
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija doneo Rezoluciju 1244 o političkom rešenju krize na Kosovu i Metohiji. Glavni ciljevi Rezolucije 1244 su: smeštanje Kosova i Metohije pod privremenu upravu UN (trenutno tu dužnost obavlja UNMIK), dok je Srbiji ostavljena mogućnost da vrati svoje institucije kada se za to budu stekli uslovi; Ovlašćene mirovne snage kojima predvodi NATO (KFOR); UNMIK da uspostavi privremene institucije samouprave; Potvrda teritorijalnog integriteta SRJ (danas Srbije); Ovlašćivanje UN da pokrene politički proces kako bi se ustanovio budući status Kosova i Metohije (ovaj proces je počeo krajem 2005).

  U Kelnu konstituisan Pakt za stabilnost Jugoistočne Evrope.

11.jun 1999.
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

nato bombardovanje srj

Komandant Treće armije Vojske Jugoslavije general Nebojša Pavković saopštio gubitke Treće armije tokom bombardovanja SRJ. Obelodanio je da je Treća armija tokom 79 dana agresije NATO na Srbiju (SRJ) iako najisturenija (teritorija Kosova i Metohije) izgubila 161 pripadnika i da je uništeno 13 tenkova, šest oklopnih transportera, osam artiljerijskih oruđa, 19 protivavionskih topova i jedan radar. Što je nesumnjiv uspeh imajući u vidu ogromnu nesrazmeru zaraćenih strana.

 

Prema zvaničnim podacima, procenama i analizama Vojske Jugoslavije, iz druge polovine 1999-te godine, navodi se da su snage RV i PVO, sa snagama KoV i RM, „uništile 61 avion, 7 helikoptera, 30 bespilotnih letelica i 4 vođena projektila NATO pakta“.

 

Do sada su NATO zvaničnici priznali da su izgubili tri borbena aviona, dva desantna helikoptera, između 30 i 32 bespilotne izviđačke letelice - najmanje 16 američkih, 7 nemačkih i 5 francuskih UAV. Interesantno je da je NATO priznao sve gubitke bespilotnih izviđačkih letelica koje su pominjali jugoslovenski vojni zvaničnici - 30 - možda i više.

Prema članku od 25. marta 2000, koji je objavila novinska agencija ITAR-TASS, ruski GRU (Glavni obaveštajni direktorat) izvori izveštavaju da su tokom operacije "Savezničke snage" NATO-ve vazdušne snage pretrpele gubitke mnogo veće nego što je to NATO komanda zvanično priznala. Prema informacijama GRU, NATO je izgubio tri F-117A `stealth` bombardera i najmanje 40 drugih borbenih aviona i preko 1.000 krstarećih raketa.

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Ruski bataljon kao prva jedinica iz sastava Kfora zaposeo aerodrom Slatina kod Prištine. Sa 23 kamiona, 16 oklopnih transportera, pet džipova i jednim vozilom veze, ruski bataljon prešao je iz Bosne i Hercegovine na teritoriju Srbije (SRJ) tokom prepodneva i uveče prispeo na Kosovo i Metohiju kao prva jedinica iz sastava Kfora, zaposevši potom aerodrom Slatina kod Prištine.

12.jun 1999.
un.gif
Flag_of_NATO.svg.webp
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Na Kosovu i Metohiji počelo  razmeštanje međunarodnih bezbednosnih snaga, na osnovu rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN, nakon prestanka bombardovanja SR Jugoslavije od strane NATO alijanse i postignutog Kumanovskog sporazuma. Teritorija južne srpske pokrajine je potom podeljena na pet okupacionih zona koje su zaposele vojne jedinice američke, nemačke, britanske, francuske i italijanske vojske, dakle država članica NATO pakta.

15.jun 1999.
severna koreja.gif
južna koreja.gif

Severna Koreja saopštila da Južna Koreja izaziva pomorski sukob jer je južnokorejska ratna mornarica potopila jedan njen brod u severnokorejskim teritorijalnim vodama Žutog mora. Zvanični Pjongjang je optužio Seul da izaziva prvi pomorski sukob od okončanja Korejskog rata 1953. i da provocira novi rat na podeljenom poluostrvu.

16.jun 1999.
am.jpg

Amnesti internešnal ( Amnesty International ) optužio SAD za kršenjen ljudskih prava jer su nastavile sa primenom smrtne kazne posebno zbog njenog izvršenja nad licima koja su počinila zločine pre svoje osamnaeste godine.

17.jun 1999.
преузимање (3).png

Međunarodna organizacija rada usvojila sporazum o zabrani najgorih formi prisilnog rada dece, uključujući ropstvo i nasilnu regrutaciju. 

25.jun 1999.
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Ime predsednika SAD Bila Klintona prvi put u široj američkoj javnosti povezano s ratnim zločinima tokom agresije NATO na Srbiju (SRJ). Na konferenciji za novinare u Beloj kući bio je vidno zbunjen pitanjem: "Šta ćete reći ako se jednog dana vaše ime dovede u vezu s operacijom NATO kao ratni zločin prema Jugoslaviji i budete optuženi za razaranje jedne zemlje"?

26.jun 1999.
ddfgff.png
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
Emblema_e_UÇK-së.svg.png

Američka organizacija za zaštitu ljudskih prava "Hjumen rajts voč" optužila  terorističku "Oslobodilačku vojsku Kosova" za sistematsku politiku ubistava, silovanja i drugih nedela protiv Srba i Roma na Kosovu i Metohiji kako bi ih proterali iz te srpske pokrajine.

28.jun 1999.
images (1).jpg
srbija.gif

Patrijarh srpski Pavle na liturgiji na kojoj se u manastiru Gračanica, povodom 610. godišnjice Kosovske bitke, okupilo 500 ljudi, pozvao pravoslavne vernike da ostanu na Kosovu i Metohiji. Istog dana snage Kfora zavele su policijski čas u Prizrenu, Gnjilanu i Vitini, u pokušaju da obuzdaju sve masovniji teror takozvane "Oslobodilačke vojske Kosova" prema preostalim Srbima i drugim nealbancima.

30.jun 1999.
velika britanija.gif
gettyimages-1297761711-612x612.jpg

Škotska ponovo dobila svoj parlament nakon 300 godina.

Jul 1999

01.jul 1999.

Umro američki filmski režiser Edvard Dmitrik, autor oporih kriminalističkih filmova i filmova o socijalnim i rasnim problemima u SAD. Neki od filmova: “Unakrsna vatra”, “Zbogom, ljubljena moja”, “Plavuša iz Singapura”, “Iza izlazećeg sunca”, “Žongler”, “Mladi lavovi”, “Plavi anđeo” itd. 

02.jul 1999.

Umro Mario Puzo, autor bestselera „Kum“ prema kojem je Frensis Kopola snimio istoimeni film.

07.jul 1999.

Američka duvanska industrija pretrpela težak udarac jer je sudska porota u Floridi saopštila da je pušenje uzrok mnogih bolesti, što je ta industrija prikrivala od javnosti.

13.jul 1999.
iran.gif

U centru Teherana više hiljada iranskih studenata sukobilo se sa policijom zbog odluke vlasti da zabrani sve mitinge i nezvanična okupljanja.

15.jul 1999.
severna koreja.gif
južna koreja.gif

Snage Južne Koreje potpopile severnokorejsku topovnjaču i oštetile nekoliko drugih ratnih brodova – prvi pomorski sukob u Žutom moru od okončanja Korejskog rata 1953.

23.jul 1999.
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
srbija.gif
Emblema_e_UÇK-së.svg.png

U večernjim satima, u polju pored sela Staro Gracko, nedaleko od Lipljana, ubijeno 14 Srba meštana tog sela, dok su sakupljali žito - ovaj zločin nikada nije rasvetljen. Zločin se dogodio uprkos prisustvu velikog broja pripadnika međunarodne vojne i civilne misije na Kosovu i Metohiji, koji su bili samo nemi posmatrači masakra izvršenog nad nevinim ljudima. Selo Staro Gracko sa 300 stanovnika, bilo je naseljeno Srbima, izuzev dve albanske porodice, ali je bilo u potpunosti okruženo selima sa isključivo albanskim stanovništvom. KFOR je sutradan saopštio da su 23. jula 1999. u 21:13 britanski vojnici KFOR-a čuli pucnjavu u ataru sela Staro Gracko i kontaktirali NATO snage koje su izašle na lice mesta. Vojnici KFOR-a pronašli su tela trinaest Srba na njivi pored kombajna. Četrnaesto telo pronađeno je pored traktora u blizini. Kada su njihova tela otkrivena objavljeno je da su žrtve opkoljene i ubijene iz zasede. Tela nekih žrtava bila su unakažena tupim predmetima. Zaslepljeni mržnjom i ohrabreni nekažnjivošću zločina nad Srbima, albanski zlikovci i ekstremisti su više puta skrnavili i minirali lokalno groblje, na kome su sahranjeni ubijeni srpski žeteoci, kao i spomen ploču sa imenima žrtava.

maroko.gif

Umro marokanski kralj Hasan Drugi. (Rođen: Rabat/Maroko 09.jul 1929. - Umro: Rabat/Maroko 23.jul 1999.) Hasan II bio je sedamnaesti kralj iz dinastije Alavi (Aluitske dinastije), koja vlada Marokom od 1664. godine, u periodu 1912–1956. doduše pod francuskim protektoratom. Na presto je došao 26. februara 1961. nakon smrti svoga oca. Vodio je konzervativnu politiku i upravljao diktatorski Marokom 38 godina. Tokom tzv. olovnih godina od 1960-ih do 1980-ih na hiljade političkih protivnika bilo je zatvoreno, ubijeno, prognano ili nestalo. Tokom Hladnog rata bio je usko povezan sa Zapadom, posebno s SAD-om. Početkom 1970-ih na njega su izvršena dva neuspešna atentata. Tokom njegove vladavine, Španija je 1975. prepustila Maroku bivšu koloniju Zapadnu Saharu. Borba fronta Polisario za nezavisnost Zapadne Sahare do danas je ostala problem spoljne i unutrašnje politike Maroka. Tek je početkom 1990-ih dozvolio veće političke slobode. Umro je 1999. godine, a u trenutku smrti bio je državnik s najdužim stažom u Africi.

220x330.webp
1929-1939
vreme.png

70

30.jul 1999.
stabilitypact.jpg
Flag_of_Europe.svg.webp
Flag_of_NATO.svg.webp

Osnovan «Pakt stabilnosti Balkana» u Sarajevu. Na inicijativu SR Nemačke Pakt stabilnosti Balkana je osnovan od strane 27 zemalja odnosno njihovih šefova država i vlada. Kasnije će ovaj pakt biti nazvan  Paktom stabilnosti Jugoistočne Evrope (PSJE). Cilj ovog pakta je da državama regiona Jugoistočne Evrope otvori perspektivu za pristupanje evro-atlantskim strukturama. Da bi se to postiglo bilo je potrebno da se pruži pomoć državama regiona da prevaziđu svoje političke i ekonomske probleme. Predviđeno je da se Pakt u okviru tri «radna stola» bavi demokratizacijom Balkana, bezbednosnim pitanjima i ekonomskim razvojem. Od zemalja regiona na osnivačkom sastanku su učestvovale: Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Mađarska, Makedonija, Rumunija, Slovenija, Turska i Crna Gora u svojstvu posmatrača. SR Jugoslavija kojom je vladao režim Slobodana Miloševića nije bila uključena u Pakt, ali je to učinjeno nakon demokratskih promena u Srbiji koje su  otpočele oktobra 2000. godine.

panama.gif

Američka vojska zvanično okončala operacije u Panami, posle stogodišnjeg prisustva u toj zemlji Centralne Amerike, koju su SAD i osnovale radi efikasnije kontrole nad Panamskim kanalom. Ranije je Panama bila sastavni deo Kolumbije, ali su SAD izmislile podršku tamošnjem "pokretu za samostalnost" pošto se vlada Kolumbije nije složila s predlozima SAD vezanim za status Panamskog kanala.      

Avgust 1999

02.avgust 1999.
indija.gif

U čeonom sudaru dva voza na istoku Indije poginulo najmanje 285 ljudi.

04.avgust 1999.
nato.gif
velika britanija.gif
španija.gif

Britanski ministar odbrane Džordž Robertson zamenio na položaju generalnog sekretara NATO Španca Havijera Solanu.

07.avgust 1999.
Coat_of_arms_of_the_Kosovo_Force.svg.png
francuska.gif
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
Emblema_e_UÇK-së.svg.png

Francuski vojnici iz sastava Kfora silom sprečili oko hiljadu albanskih demonstranata da mostom preko Ibra uđu u severni deo Kosovske Mitrovice, pretežno nastanjen Srbima, najverovatnije u nameri da se i odatle potisnu Srbi, poput južnih delova Kosova i Metohije.

drugi čečenski rat

Flag_of_Chechen_Republic_of_Ichkeria.svg.png

Počeo rat u Dagestanu – Napad čečenskih separatista i islamskih ekstremista na tu rusku republiku. Pod vođstvom čečenskog lidera Šamila Basajeva i arapskog islamiste Ibn-al-Kataba, udruženi militantni islamisti iz Čečnije sa plaćenicima iz arapskih i centralnoazijskih zemalja brojnosti od oko 1 400 ljudi pod oružijem su izvršili napad na neka pogranična dagestanska sela da bi se spojili sa dagestanskim separatistima islamistima kako bi potom proglasili nezavisnu Islamsku Republiku Dagestan, odnosno pridobili istomišljenike koji bi im se pridružili u njihovoj borbi za ostvarenje tog cilja. Osvojivši neka od tih sela 10. avgusta, islamisti su proglasili stvaranje pomenute islamske republike na čije čelo je postavljen Šamil Basajev. Njihov pokušaj da zauzmu grad Botlik u istoimenom distriktu nije uspeo. Usledio je kontraudar ruskih oružanih snaga. Islamistima su najpre presečene linije snabdevanja. Već 23. avgusta su bili primorani da napuste distrikt Botlik. Do 14. septembra napadači su se povukli iz prethodno zauzetih sela napustivši Dagestan prešavši u Čečeniju. Prema zvaničnim podacima Ruske Federacije poginulo je 279 vojnika dok ih je ranjeno 987. Na strani napadača bilo je oko 2 000 poginulih većinom civila. Ovaj rat je praktično bio okidač za otpočinjanje Drugog čečenskog rata nakon trogodišnje pauze od septembra 1996. godine kada je okončan prvi rat u toj ruskoj republici.

09.avgust 1999.

Vladimir  Putin imenovan za premijera vlade Ruske Federacije od strane predsednika Borisa Jelcina. Jeljcin je ukazom smenio predsednika vlade Sergeja Stepašina, kojeg je nepuna tri meseca ranije postavio na to mesto. Nedelju dana kasnije 16. avgusta Državna Duma, ruski parlament je većinom poslaničkih glasova potvrdio Putinu premijersko mesto.

10.avgust 1999.
Coat_of_arms_of_the_Kosovo_Force.svg.png
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
Emblema_e_UÇK-së.svg.png

Vojnici Kfora na Kosovu i Metohiji uhapsili 78 Albanaca zbog paljenja kuća i pljački imovine nealbanskog stanovništva, napada na civile i nelegalnog nošenja oružja i uniformi sa oznakama terorističke "OVK".

drugi čečenski rat

Flag_of_Chechen_Republic_of_Ichkeria.svg.png

Šura, ilegalni islamski savet, jednostrano u Groznom, glavnom gradu Čečenije, proglasila nezavisnost susednog Dagestana i zatražila od svih nemuslimana da napuste tu rusku autonomnu kavkasku republiku.

14.avgust 1999.
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
srbija.gif

U Peći na Kosovu i Metohiji od srpskog življa preostale da žive još samo tri starice. Posle potpisivanja Kumanovskog vojno-tehničkog sporazuma od strane zvaničnika NATO pakta i vojske SR Jugoslavije 9.juna 1999.godine u skladu sa kojim se vojska SRJ povukla sa K i M a NATO alijansa prestala sa bombardovanjem SRJ, nastao je pravi pogrom srpskog življa od strane većeg dela albanske populacije. Nezaštićeni od strane KFOR-a Srbi i ostali nealbanci nisu imali drugog izbora no da spas nađu u iseljavanju iz  južne srpske pokrajine. Vladika hvostanski SPC Atanasije Rakita je izvestio javnost da su u Peći nakon masovnog iseljavanja Srba ostale da žive samo tri starice premeštene u jednu kuću u centar Peći stavljenu pod zaštitu pripadnika KFOR-a. Vladika je izjavio da je u srpskim selima po Metohiji koje je obišao sa sveštenicima Srpske pravoslavne crkve, spaljeno 620 srpskih kuća. Radio-amateri su javili da se oko 80 srpskih porodica u selu Ponešu blizu Gnjilana našlo pred humanitarnom katastrofom. Selo je bilo blokirano već nedeljama od strane naoružanih Albanaca. Lokalni Srbi su ostali bez struje i osnovnih životnih namirnica tako da su bili primorani da kuvaju pšenicu kako bi preživeli. Pomoć od KFOR-a u vezi sa popravkom trafo-stanice nisu dobili. Crkveno-narodni odbor iz Gnjilana je uspeo da doturi Srbima izvesne količine humanitarne pomoći.

U Metohiji sistematski opljačkano i potom spaljeno više od 200 srpskih sela, izjavio vladika hvostanski Atanasije (Rakita). Prema njegovim rečima, na Kosovu i Metohiji uništena je najmanje 41 crkva i manastir, uključujući mnoge svetinje iz XIII  i XIV veka poput Bogorodičine crkve iz 1315. i manastira Svete Trojice u Mušutištu, manastira Svetog Marka u Koriši, crkve svetih apostola Petra i Pavla u Suvoj Reci, crkve Svete Trojice u Donjem Petriču.

16.avgust 1999.
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
srbija.gif
Flag_of_the_Romani_people.svg.png

Najmanje 104 Roma iz Smedereva, Beograda, Pančeva i Gnjilana se udavilo nakon potonuća brodića u Jadranskom moru, 28 nautičkih milja od obale SRJ. Među nastradalima bilo je puno dece. Romi su pokušali ilegalno da uđu u Italiju.

17.avgust 1999.
turska.gif

U najrazornijem zemljotresu u istoriji Turske poginulo preko 30 000 ljudi.  U najtežoj prirodnoj katastrofi koja je ikada pogodila Tursku, u zemljotresu sa epicentrom kod grada Izmir, 150 km zapadno od prestonice Istanbula, poginulo je više od 30 000 ljudi.    

24.avgust 1999.
images (1).jpg
srbija.gif

Srpska pravoslavna crkva objavila da su Albanci, za nešto više od 60 dana od dolaska Kfora na K i M, razorili i opljačkali najmanje 50 pravoslavnih hramova. I to manastire iz XIV veka Svete Trojice kod Mušutišta, Svetog Arhangela u Gornjem Nerodimlju i Uspenija Svetog Uroša u istom mestu, Svetih Vrača Kozme i Damjana u Zočištu i Svetog Arhangela Gavrila kod Vitine, iz XV veka Svetog Marka kod Koriše i Devič Svetog Joanikija kod Srbice, crkve iz XIV veka Uspenija Bogorodice u Mušutištu, Svetog Nikole u Kijevu kod Kline i Svetog Nikole u Donjem Nerodimlju i iz XVI veka Svetog Nikole u Slovinju kod Lipljana , Svete Paraskeve u Drsniku kod Peći, Svetog Nikole u Ljubidži kod Prizrena, Svetog proroka Ilije u istom mestu i Vavedenija Presvete Bogorodice u Belom Polju kod Peći. 

25.avgust 1999.
osce).jpg
austrija.gif
Flag_of_the_Republika_Srpska_(unoff)_2.png

Austrijska policija u Beču, na osnovu naloga Haškog tribunala, uhapsila načelnika Generalštaba Vojske Republike Srpske general-pukovnika Momira Talića, koji je u glavni grad Austrije došao na poziv OEBS, organizatora seminara o vojnoj doktrini. Šef delegacije RS ministar odbrane general-pukovnik Manojlo Milovanović odmah potom je sa članovima delegacije u znak protesta napustio seminar.     

26.avgust 1999.

drugi čečenski rat

Flag_of_Chechen_Republic_of_Ichkeria.svg.png

Počeo Drugi čečenski rat. Ruske oružane snage su započele vojnu kampanju protiv separatista u Čečeniji. Rusko ratno vazduhoplovstvo je započelo sa masovnim i snažnim bombardovanjem čitave Čečenije. Razorna bombardovanja koja su prevashodno bila uperena protiv separatista su ipak prouzrokovala stotine civilnih žrtava dok je oko  100 000 Čečena bilo primorano da napusti Čečeniju bežeći uglavnom u susednu Ingušetiju. Kao glavni povod za otpočinjanje novog rata smatra se napad čečenskih separatista pod vođstvom Šamila Basajeva uz podršku islamskih fundamentalista iz arapskih i centralnoazijskih država na rusku republiku Dagestan kao i čitav niz terorističkih napada na ruske vojne i civilne ciljeve u godinama nakon okončanja Prvog čečenskog rata za šta je zvanična Moskva okrivila čečenske separatiste. Čečenski separatisti su uporno nastavili sa terorističkim akcijama kako nakon otpočinjanja ovog rata tako i u godinama koje su sledile prouzrokovavši  stotine nedužnih civilnih žrtava.   

28.avgust 1999.
Flag_of_NATO.svg.webp
makedonija.gif
norveška.gif

Norveški poručnik u Severnoj Makedoniji izazvao saobraćajnu nesreću u kojoj je poginulo četvoro ljudi, među njima i makedonski ministar – šest meseci kasnije u Oslu osuđen na samo godinu dana zatvora! U saobraćajnoj nesreći poginuli su makedonski ministar Radomir Stojkovski, njegova supruga, ćerka i vozač, posle čega su norveški vojnici iz vozila međunarodnih snaga, koje je izazvalo nesreću, odbili da se podvrgnu testu alkohola u krvi. Poručnika koji je skrivio smrt četvoro ljudi, sud u Oslu je u martu 2000. osudio na godinu dana zatvora.

Ruski kosmonaut Sergej Avdejev postavio, boraveći u svemirskoj stanici „Mir“ 747 dana, novi rekord boravka u svemiru tokom tri odvojene misije.

30.avgust 1999.
un.gif
istočni timor.gif
monako.gif

Građani Istočnog Timora se na referendumu u organizaciji UN-a, izjasnili za nezavisnost od Indonezije. Na referendumu u organizaciji Ujedinjenih nacija o statusu Istočnog Timora - bivše portugalske kolonije koju je 1975. okupirala a 1976. anektirala Indonezija - 78,5 odsto stanovnika glasalo je za nezavisnost. Istočni Timor je potpuno rimokatolički za razliku od islamske Indonezije.

31.avgust 1999.
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
srbija.gif
Emblema_e_UÇK-së.svg.png

U zaseoku Zlaš kod Prištine, u kojem se nalazio zatvor terorističke OVK, pronađena masovna grobnica s telima 42 srpska civila. Svi su bili izloženi torturi pre likvidacije.

argentina.gif

Prilikom pada argentinskog "Boinga 737", odmah po uzletanju sa aerodroma u blizini centra Buenos Airesa, poginuo najmanje 71 putnik i član posade.

Septembar 1999

02.septembar 1999.
kina.gif
tajvan.gif

Kina zvanično saopštila da će oružanom silom sprečiti eventualni pokušaj Tajvana da formalno proglasi nezavisnost tog kineskog ostrva. Tajvan je postao poseban entitet kada je na njega 1949. posle pobede komunističke revolucije u Kini, izbegao ostatak nacionalističkih (antikomunističkih) boraca sa Čang Kaj Šekom na čelu.

03.septembar 1999.
un.gif
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
srbija.gif
makedonija.gif

Na graničnom prelazu Đeneral Janković između Srbije (SRJ) i Makedonije UNMIK  otvorio carinski punkt, ignorišući pri tom zakone Srbije i SRJ.

04.septembar 1999.

drugi čečenski rat

Flag_of_Chechen_Republic_of_Ichkeria.svg.png

U eksploziji auto-bombe u gradu Bajnaksku poginulo 64 ljudi u ruskoj republici Dagestan. Napad čečenskih separatista uz pomoć arapskih i drugih islamskih ekstremista na Dagestan je bio osuđen na propast pred kontraudarima ruske armije. Svoju nemoć čečenski separatisti su manifestovali terorističkim napadima na ruske civile. Auto-bomba je eksplodirala ispred zgrade u dagestanskom gradu Bajnaksku u kojoj su živeli članovi porodica ruskih vojnika odnevši živote 64 ljudi dok ih je na desetine bilo teše i lakše ranjeno. Samo nekoliko dana ranije, tačnije 31. avgusta  i u Moskvi je eksplodirala bomba na jednom od  prometnijih šetališta kada je poginula jedna osoba dok ih je 40 bilo ranjeno. Zvanična Moskva je za ove napade okrivila čečenske separatsite i još odlučnije krenula u obračun sa njima kako u Dagestanu tako i u Čečeniji otpočevši novi rat za povratak te republike pod ruski suverenitet.

06.septembar 1999.
Coat_of_arms_of_the_Kosovo_Force.svg.png
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
srbija.gif

Smenjen visoki američki oficir jer je desetak dana ranije obelodanio istinu rodbini otetih Srba o postojanju masovne grobnice sa telima 15 civila u Ugljaru. Oficir je smenjen od strane glavnokomandujućeg Kfora generala Majkla Džeksona.

07.septembar 1999.
grčka.gif

Poginulo 139 ljudi u zemljotresu koji je pogodio Atinu.

08.septembar 1999.

drugi čečenski rat

Flag_of_Chechen_Republic_of_Ichkeria.svg.png

U eksploziji bombe postavljene u prizemlje stambene zgrade u Moskvi poginulo 94 ljudi. Još jedan napad na ruske civile od strane čečenskih separatista kao odgovor na prethodne ruske avionske napade na dagestanska i čečenska sela tokom rata u Dagestanu. Bomba koja je bila sačinjena od  300 do 400 kg eksploziva je postavljena u prizemlje devetospratne stambene zgrade u jugoistočnom delu Moskve. Stravična eksplozija ju je potpuno uništila ubivši 94 i ranivši 150 ljudi. Uništeno je 108 stanova.

09.septembar 1999.
Coat_of_arms_of_the_Kosovo_Force.svg.png
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
srbija.gif
francuska.gif
albanija.gif

U najžešćim okršajima u Kosovskoj Mitrovici od dolaska Kfora na Kosovo i Metohiju, ranjene najmanje 33 osobe - lokalni Srbi, zatim devet francuskih žandarma i šest vojnika, prilikom tri pokušaja da se probije blokada mosta na Ibru koji deli severni i južni deo grada.

Coat_of_arms_of_the_Kosovo_Force.svg.png
velika britanija.gif
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png

Objavljeno u senatu SAD da je komandant Kfora britanski general Majkl Džekson odbio naredbu da silom spreči dolazak ruskih trupa na aerodrom Slatina u Prištini juna 1999. Načelnik združenog štaba oružanih snaga SAD general Henri Šelton izjavio je u senatu SAD da je komandant Kfora britanski general Majk Džekson odbio naredbu komandanta NATO u Evropi, američkog generala Veslija Klarka da u junu 1999. silom spreči dolazak ruskih trupa na prištinski aerodrom "Slatina". Prema rečima Šeltona, Džekson je tada rekao da neće da izvrši naređenje kako ne bi "izazvao Treći svetski rat".

10.septembar 1999.
Coat_of_arms_of_the_Kosovo_Force.svg.png
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
srbija.gif
francuska.gif
albanija.gif

Albanci su drugi dan zaredom pribegli nasilju u Kosovskoj Mitrovici u pokušaju da uđu u srpski deo etnički podeljenog grada. U nemirima je povređeno 28 napadača i po četvorica Srba i francuskih vojnika.

11.septembar 1999.
Naval_Ensign_of_the_Kingdom_of_Yugoslavia.svg.png
Flag_of_Serbia_(1941–1944).svg.png

Umro Momčilo Đujić, srpski pravoslavni sveštenik i četnički vojvoda koji je predvodio značajan deo četničkih jedinica na području severne Dalmacije i zapadne Bosne tokom Drugog svetskog rata(Rođen: Kovačić, Knin/Austro-Ugarska/Hrvatska 27.februar 1907. - Umro: San Dijego/Kalifornija/SAD 11.septembar 1999.) Momčilo Đujić je rođen u selu Kovačić kod Knina u Kraljevini Dalmaciji, koja je bila administrativna jedinica u sastavu Austrougarske. Momčilo je osnovnu školu završio 1918. godine, kao najbolji učenik u razredu. Između 1920. i 1924. godine, pohađao je nižu gimnaziju u Kninu. Nakon dvogodišnje pauze, počeo je pohađati višu gimnaziju u Šibeniku, ali nije maturirao. U Sremskim Karlovcima je 1929. godine počeo pohađati srpsku pravoslavnu bogosloviju, diplomirao je 1931. godine i rukopoložen je za sveštenika dve godine kasnije. Nakon atentata na kralja Aleksandra I Karađorđevića 1934. godine, pridružio se Udruženju četnika Koste Pećanca. Nakon invazije na Jugoslaviju, kao komandant Dinarske divizije predvodio je odbranu mesnih Srba od hrvatskog ustaškog režima i sarađivao je sa silama Osovine protiv komunističkih partizana. Preživio je rat, predao se zapadnim Saveznicima i na kraju emigrirao u Sjedinjene Države. Nove komunističke vlasti su mu sudile u odsustvu i osudile ga za ratne zločine, optuživši ga za kolaboracije i odgovornost za smrt oko 1.500 ljudi tokom rata. Nastanivši se u Kaliforniji, Đujić je igrao značajnu ulogu u srpskim emigrantskim krugovima i osnovao je srpski četnički pokret „Ravna gora” zajedno sa drugim proteranim četničkim borcima. Bio je ključan za održavanje četničke ideje tokom ratova u Jugoslaviji i postavljanje Vojislava Šešelja za četničkog vojvodu 1989. godine, ali je povukao ovu odluku 1998. godine zbog njegove političke saradnje sa komunistom Slobodanom MiloševićemPredsednik Republike Srpske Biljana Plavšić mu je 1998. godine dodelila orden Karađorđeve zvezde (prvog reda).

Vojvoda_Momčilo_Đujić.jpg
1907-1999
vreme.png

92

12.septembar 1999.
Naval_Ensign_of_the_Kingdom_of_Yugoslavia.svg.png
srbija.gif

Umro srpski novinar, književnik, prevodilac Predrag Milojević, jedna od najvažnijih ličnosti srpskog novinarstva uopšte. (Rođen: Ram, Veliko Gradište/Kraljevina Srbija/Srbija 25.decembar 1901. - Umro: Beograd/SR Jugoslavija/Srbija 12.septembar 1999. -97-) Rođen je u porodici državnog činovnika. Apsolvirao je Filozofski fakultet u Beogradu 1923. Počeo je da objavljuje 1921. a u međuratnom periodu je novinar lista “Politika” i dopisnik iz Berlina i kasnije Londona. Izvesno vreme nakon Drugog svetskog rata objavljivao je pod pseudonimom, pošto je tokom okupacije bio urednik lista Nedićeve vlade “Novo vreme”. Po odlasku Vladislava S. Ribnikara (direktor Politike) u Banjički zatvor i sumnji da nije lojalan tadašnjoj Vladi narodnog spasa, morao da odstupi s tog mesta, prekinuvši saradnju i kao novinar. Onda se sasvim povukao iz javnog života, izdržavao se prodajući imovinu i prevodeći s nemačkog (K. Hamsun, „Robovi ljubavi”, 1943), ali je odmah po oslobođenju Beograda 1944. pozvan na sastanak prve redakcije „Politike”.  Ostao je van novinarstva i bez posla premda mu je 1945. obnovljeno članstvo u UNS-u. U redakciji je dobio mesto komentatora tek 1. aprila 1950, ali je samo dve godine kasnije izbačen iz lista na zahtev J. Broza, po telefonskom nalogu Milovana Đilasa i odluci direktora Bogdana Pešića o otpuštanju pojedinih predratnih novinara. „Politici” se vratio 20. 3. 1957. kao urednik vesti spoljnopolitičke rubrike. Objavio je veliki broj reportaža, komentara i analiza, pa i intervjue sa Čerčilom, Hitlerom, Musolinijem... Prevodio je Fojerbaha (“Suština religije”), “Kafku (“Zamak”), Hemingveja (“Preko reke i u šumu”), Grina (“Begunac”), Selmu Lagerlef (“Gesta Berling”), Hamsuna, Džejmsa. Dobitnik je Nagrade za životno delo Udruženja novinara Srbije, nagrade Beograda (“Oktobarska”), “Politike”, Ordena Svetog Save, Ordena Jugoslovenske krune. Testamentom je ostavio velika sredstva namenjena za školovanje mladih novinara. Neka od dela: “Iz prošlih dana”, “O ljudima i ćudima”, “Bio sam prisutan”, “Sve godine ovog veka” itd.    

13.septembar 1999.

drugi čečenski rat

Flag_of_Chechen_Republic_of_Ichkeria.svg.png

U eksploziji bombe postavljenoj u jednom od stanova osmospratne stambene zgrade u Moskvi poginulo 118 ljudi. Dok su građani Moskve žalili za svojim sugrađnima poginulim samo pet dana ranije u eksploziji bombe nisu ni sanjali da će se stravični i podmukli napad ponoviti. Bomba je bila postavljena u jednom od stanova osmospratne stambene zgrade na jugu Moskve sagradjene pored Kaširskoj autoputa. Zgrada je praktično sravnjena sa zemljom. Poginulo je 118 ljudi dok je ranjenih bilo 200.

14.septembar 1999.
Flag_of_Serbia_(1941–1944).svg.png
hrvatska.gif
bosna i hercegovina.gif

U Jajce su, iz Splita, vraćeni posmrtni ostaci poslednjeg vladara srednjovekovne Srpske despotovine i Bosne Stjepana Tomaševića, gde su položeni u renovirani rimokatolički manastir Svetog Luke. Tomašević, koji je bio oženjen Jelenom Branković najstarijom kćerkom srpskog despota Lazara Brankovića, bio je despot Srbije od marta do juna 1459. a od 1461. do 1463. je vladao Bosnom s titulom kralj Srba, Bosne, Primorja, Humske zemlje, Donjih Kraja, Usore, Soli, Podrinja i Zapadnih strana. Pogubio ga je turski sultan Mehmed II 1463.

drugi čečenski rat

Flag_of_Chechen_Republic_of_Ichkeria.svg.png

Završen rat u Dagestanu. Napad udruženih islamskih ekstremista iz Čečenije, arapskih i centralnoazijskih država pod vođstvom čečenskog lidera Šamila Basajeva i arapskog islamiste Ibn-al-Kataba na rusku republiku Dagestan koji je otpočeo 7. avgusta je završio njihovim porazom i povlačenjem iz zaposednutih sela  Dagestana ka Čečeniji. Ovaj napad je praktično bio inicijalna kapisla za otpočinjanje novog rata u Čečeniji nakon trogodišnje pauze.

16.septembar 1999.

drugi čečenski rat

Flag_of_Chechen_Republic_of_Ichkeria.svg.png

Eksplozija kamiona bombe usmrtila 17 ljudi u gradu Volgodonsku na jugu Rusije. Teroristički napadi čečenskih separatista na ruske civile su ovom eksplozijom nastavljeni. Kamion bomba je eksplodirala ispred devetospratnice usmrtivši 17 a  ranivši 288 ljudi.

19.septembar 1999.
un.gif
istočni timor.gif
monako.gif

Međunarodne mirovne snage UN-a započele iskrcavanje u Istočni Timor, teritoriju koju je četvrt veka ranije pripojila Indonezija. Istočni Timor je bio portugalska kolonija  pa otuda i potiče otpor katoličkog stanovništva prisajedinjenju muslimanskoj Indoneziji.

srbija.gif

Umro jedan od vodećih srpskih lingvista Pavle Ivić, filolog, univerzitetski profesor i član Srpske akademije nauka. (Rođen: Beograd/Kraljevina SHS/Srbija 01.decembar 1924. - Umro: Beograd/SR Jugoslavija/Srbija 19.septembar 1999.) Pavle Ivić je naučnik međunarodnog ugleda i najbolji srpski lingvista druge polovine dvadesetog veka. Otac mu je bio istoričar Aleksa Ivić, supruga lingvista Milka Ivić, sin matematičar Aleksandar Ivić. Studije srpskog jezika i književnosti Ivić je završio na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Još kao student počeo je da se bavi naučno-istraživačkim radom. Iako je njegova specijalnost bila dijalektologija i istorija jezika, bavio se i drugim lingvističkim disciplinama, poput uporedne analize slovenskih i drugih jezika i savremenog srpskog jezika. Dve godine posle doktoriranja, 1956, objavio je prvu sistematizovanu dijalektologiju srpsko-hrvatskog jezika, koja je objavljena i na nemačkom jeziku. Njegova studija o govoru Galipoljskih Srba jedan je od najsjajnijih radova u srpskoj dijalektologiji, gde su do punog izražaja došli Ivićev raskošni talenat i izuzetna naučna akribija. Objavio je više od 600 rasprava, članaka i studija, među kojima se izdvajaju: “O Vukovom srpskom rečniku“,“Srpski narod i njegov jezik“, “Srpsko - hrvatski dijalekti“, “O slovenskim jezicima i dijalektima“, “Dečanske hrisovulje“. Izuzetnog obrazovanja i kulture, Ivić je bio redovni član Srpske akademije nauka i umetnosti i osam stranih akademija. U Institutu za srpski jezik SANU, gde je započeo radni vek, vodio je projekte dijalektoloških i etimoloških istraživanja i bio stalni recenzent “Rečnika SANU“. Počev od 2000. godine, Slavističko društvo Srbije dodeljuje godišnju nagradu "Pavle Ivić" za najbolji rad iz srpske lingvističke slavistike. Govorio je deset stranih jezika. Ivića su nazvali direktnim naslednikom Aleksandra Belića, ili – kako je rečeno posle njegove smrti – dok je Đuro Daničić u nauci o srpskom jeziku obeležio drugu polovinu devetnaestog veka, Belić prvu polovinu dvadesetog, Pavle Ivić je u tom smislu stajao na čelu srpske nauke u drugoj polovini dvadesetog veka.

Pavle_Ivic.jpg
1924-1999
vreme.png

74

21.septembar 1999.
tajvan.gif

Na Tajvanu u zemljotresu poginulo najmanje 2.300 ljudi.

22.septembar 1999.
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
srbija.gif

U Beogradu se više od 20.000 ljudi okupilo na prvom u seriji protestnih skupova u organizaciji opozicionog "Saveza za promene", na kojem je zatražena ostavka predsednika SRJ Slobodana Miloševića, formiranje prelazne vlade s Dragoslavom Avramovićem na čelu i održavanje slobodnih i demokratskih izbora.

188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
srbija.gif
Emblema_e_UÇK-së.svg.png

Teroristi takozvane OVK u njegovoj kući u Prištini ubili fotoreportera Momira Stokuću, istaknutog umetničkog fotografa sa Kosmeta.

Predstavnici Srba u Prelaznom savetu Kosmeta vladika Artemije i Momčilo Trajković podneli su ostavke pošto je, tri meseca od dolaska Kfora, konstatovano da je takozvani multietnički koncept doživeo poraz. Sa Kosova i Metohije je u tom periodu prognano više od 200.000 Srba, pri čemu je teroristička takozvana Oslobodilačka vojska Kosova probražena je u Kosovski zaštitni korpus. Ovim je narušena Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN kojom je, osim Kfora, zabranjeno postojanje bilo kakve oružane sile na Kosovu i Metohiji.

23.septembar 1999.
un.gif
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
Emblema_e_UÇK-së.svg.png

Vlada SRJ zatražila od Saveta bezbednosti UN da poništi preobražaj terorističke "Oslobodilačke vojske Kosova" u Kosovski zaštitni korpus, pošto su teroristi time praktično legalizovani.

drugi čečenski rat

Flag_of_Chechen_Republic_of_Ichkeria.svg.png

Ruski vojni avioni bombardovali aerodrom u Groznom, na početku kampanje iskorenjivanja islamskih terorista u Čečeniji.

29.septembar 1999.
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
srbija.gif

Razbijene demonstracije nekoliko desetina  hiljada pristalica opozicionog "Saveza za promene" koji su se  zaputili na Dedinje. Povređeno je najmanje 30 ljudi, od kojih šestoro teže, među kojima i 5 policajaca.

30.septembar 1999.
188px-Flag_of_Yugoslavia_(1918–1941).svg.png
srbija.gif

Policija u Beogradu, drugo veče zaredom, silom suzbila demonstracije nekoliko desetina hiljada pristalica opozicione koalicije "Savez za promene".

drugi čečenski rat

Flag_of_Chechen_Republic_of_Ichkeria.svg.png

Ruske kopnene vojne snage započele ratne operacije na teritoriji Čečenije. Prethodnog dana ruske vlasti su tražile od Čečenije da joj izruči teroriste koji su odgovorni za ubistva na stotine građana Rusije žrtava terorističkih akcija tokom septembra. Pošto ovaj zahtev nije ispunjen, ruska strana je imala opravdanje da započne i kopnenu vojnu kampanju u Čečeniji nakon vazdušne.

Oktobar 1999

bottom of page